Hledání

English Deutsch Czech

Zpět na TOTEM


TOTEM / Aktuality / Zahrada už teď plná barev...


Zahrada už teď plná barev...

Jaro na nás vyskočilo v plném proudu, místo mírného sluníčka jsme se začali opalovat a skoro to vypadá, jako by počasí chtělo dostihnout vysoké tempo, se kterým jsme v TOTEMu zahájili zahradnickou sezónu. Sejeme, kypříme, doplňujeme čerstvou zem, přesazujeme, založili jsme semínkovnu, plánujeme letní akce, vytváříme semínkové bomby, vaříme, sklízíme, mixujeme, ochutnáváme, radujeme se s dětmi zahradníky, léčíme bolavá bříška i smutné zimní dušičky…, a to všechno od ledna do dubna. Kam tohle ještě může pokračovat?

I letos jsme si řekli, že zkusíme prostřednictvím naší městské zahrady v nádobách na terase TOTEMu a prostřednictvím workshopů, přednášek, besed a zajímavých exkurzí, podpořit lidi v Plzni v touze něco vlastního pěstovat. Sáhnout do hlíny, dopřát si tu radost, když vám semínko vyklíčí. Klidně něco úplně malinkého, jako je minizelenina, tzv. microgreens, nebo něco za oknem, před domem či na společné, třeba i TOTEMové zahradě.

I pro letošní rok je naším partnerem Nadační fond Zelený poklad, za jehož finanční podporu děkujeme. Další možností, jak podpořit rozkvět TOTEMové zahrádky, je přispět do kasičky naší veřejné sbírky, proto budete-li chtít naši práci podpořit, udělejte to při cestě do TOTEMu, kde ji najdete na mnoha akcích pro veřejnost.

Dřív než vypukla zahradnická sezóna, dorazily děti z mateřské školky do keramické dílny a s velkou podporou TOTEMového týmu a klientů keramiky si vyráběly keramické ptáčky. Děti měly z práce obrovskou radost, společně tvořily, ale také skotačily a cvičily v tělocvičně. Jaro je tady a za chvilku bude spoustu zahradnické práce a my se na ni už těšíme.  

Na workshopech s Minizeleninou jsme si jak v Bolevci, tak na Nové Hospodě a Doubravce ukázali, jak si v zimním čase vypěstovat tzv. microgreens, které nám krásně obohatí jídelníček v době, kdy po čerstvé a hlavně místní zelenině jen pláčeme. Na Nové Hospodě jsme v rámci mateřského klubu zapojili i děti a vytvářeli jsme společně veselé panáčky a pak zaseli ředkvičky či řeřichu.

Na pravidelném Setkání lektorů TOTEMu jsme do zahradničení zapojili všechny, kteří se nebáli sáhnout na hlínu. Vyráběli jsme malinké květníčky prostřednictvím recyklovatelného ekologického materiálu na semínka dýní, okurek nebo cuket a ty následně oseli. Naši lektoři si pak semínka odnesli na opatrování domů a přinesou je zpět v květnu, aby podpořili Burzu zahradnických rostlin, která bude probíhat v TOTEMu od 14.5.2018.

Na Setkání lektorů jsme založili a pak na besedě o předzahrádkách pokřtili naši Semínkovnu. Semínkovna je celorepublikový projekt, ke kterému jsme se připojili. A i v TOTEMu je už místo, kam můžete přinést přebytečná semínka, nebo si nějaká odnést. Takže „sázej – sklízej – sdílej…, a hledejte na recepci“. 

Do Jarní brigády a odzimování zahrady se zapojili jak kolegové z TOTEMu, praktikanti, tak senioři, kteří na zahradu docházejí společně s dětmi. Ten den bylo krásné počasí, vypadalo to na první spálené nosy a práce nám šla úžasně. Taky máte radost, když vám zahrada na jaře „prokoukne pod rukama“? Je to takový ten okamžik „čistého stolu“…

O tom, jak si zvelebit místo před svým domem a co to jsou semínkové bomby, jsme si povídali s Alenou Lehmannovou na besedě a workshopu Předzahrádky aneb zahrada maličká jak dlaň. Už víme, jaký je rozdíl mezi oficiálním a tzv. partyzánským zahradničením neboli Guerilla gardening
a zkusili jsme si vyrobit tzv. semínkové bomby.

Při první zahradnické návštěvě dostaly děti ze 7. MŠ bojový úkol připravit zdravý lék pro nemocnou kamarádku a pustily se do setí, protože zelenina, ta léčí. Takže už nám na terase vykukují saláty, mrkev, hrášek, ředkvičky a přidávají se další léčivé či užitkové rostlinky.

Prozatím jsme se alespoň prostřednictvím besedy v TOTEMu podívali do certifikované přírodní zahrady v Myslovicích na Klatovsku, do Zahrady u malíře. Průvodkyní nám byla majitelka zahrady Věra Dvořáková na besedě Na kus řeči s..., kterou připravil a moderoval Stanislav Jurík. Ale do zahrady už domlouváme exkurzi na léto. A Věra Dvořáková nám udělala velkou radost, protože nám do Semínkovny donesla semínka Kalabasy, neboli Africké okurky.

A jedeme dál… V květnu se bude čarovat s bylinkami, můžete se přijít zeptat na jejich kouzelnou moc. Mezi 14. a 25. květnem 2018 můžete do TOTEMu nosit přebytečné rostlinky do Burzy zahradnických rostlin, která vyvrcholí na Sousedském jarmarku 26.5.2018 v okolí našeho centra. V sobotu 9.6.2018 můžete přijít v rámci Víkendu otevřených zahrad na komentovanou prohlídku zahrady, výtvarnou dílnu s výrobou letních lampiček a dílnu s výrobou semínkových bomb.

A pak letní slavnosti, exkurze na zajímavá zahradnická místa, další workshopy a vaření… sledujte naše webové stránky, TOTEMové rozcestníky či facebook. Dáme vám vědět, u čeho byste neměli chybět.

 

 

Mezigenerační městská zahrada roste a vzkvétá i díky finanční podpoře našich dárců, kterým velmi děkujeme:


 

»zpět do archivu aktualit

© 2012 TOTEM, z.s. | grafika Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz