Hledání

English Deutsch Czech

Zpět na TOTEM


TOTEM / Totem pro rodiny s dětmi / Aktuality / Za "jádrem" na Vysočinu


Za "jádrem" na Vysočinu

Už čtvrtým rokem se schází skupinka, v níž mezi účastníky výjimečně nepřevažují ženy, aby se dozvídala všechno důležité o jaderné energii. Přednášky odborníka z oboru, Ing. Jana Zdebora, CSc. každoročně doplňují exkurze, které účastníky kurzu Lidé a jaderné energie zavedou tam, kde si teorii mohou doplnit o nahlédnutí do praxe. Letos jsme se rozmáchli a v závěru letního semestru vyrazili dokonce na dva dny na Vysočinu, nejen abychom navštívili jadernou elektrárnu v Dukovanech, ale také využili příležitost k návštěvě další elektrárny v její blízkosti, a to přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.

Na cestu jsme vyrazili zrána ve čtvrtek 16.5.2019 a namířili si to do Náměště nad Oslavou, kde jsme náš pobyt na Vysočině zahájili příjemným zastavením na oběd. To abychom měli dost sil na další program, který se neomezoval jen na technické záležitosti. Ještě před prohlídkou EDU jsme zabrousili do „literárních vod“ a zavítali do Památníku Bible kralické, kde jsme obdivovali nejen tiskařské umění v našich zemích.

Odtud už jsme zamířili k ohromující stavbě dukovanské elektrárny, v jejímž infocentru se nám velmi ochotně věnovala průvodkyně Jana Rapouchová, a to i v čase, kdy už bylo centrum dalším návštěvníkům uzavřené. Zájem a zvídavé dotazy našich klientů jí prostě nedovolily odejít.

Tak tak jsme stihli včas přejet do místa našeho noclehu v Rouchovanech, v penzionu Lihovar, kde se po večeři v příjemném prostředí a u společného stolu ještě dlouho o lecčems povídalo.

Druhý den jsme si náš „jaderný“ výlet zpestřili dopolední pěší túrou po naučné stezce v Mohelenské hadcové stepi. Ta patří k nejpozoruhodnějším a nejcennějším přírodním rezervacím v celé České republice. Nad řekou Jihlavou jsme se rázem ocitli v úplně jiném světě, jako bychom ani nebyli v Čechách, tedy pokud by nás zpočátku cesty neprovázel také výhled na EDU. Ale nechávali jsme se okouzlovat hlavně zdejší dech beroucí přírodou a s napětím sledovali, jestli se nám neukáže třeba vzácný sysel, který zde žije a na kterého dokonce řidiče upozorňují i dopravní značky. A protože jsme stepí nejprve zvolna klesali do říčního údolí, čekal nás i výstup zpět do výšin nad řekou. Docela jsme se při něm zadýchali a zapotili, s o to větší chutí jsme se pustili do jídla v Pivovarské restauraci Dalešického pivovaru a oběd i námahu z výšlapu jsme tam také trochu spláchli. Jak taky jinak, když už jsme byli v pivovaru filmových Postřižin.

A pak už hurá k poslednímu zastavení před zpáteční cestou, na prohlídku přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. I tady nás čekala vstřícná a milá průvodkyně Marie Hlouchová, která se s námi podělila o spoustu zajímavých informací o elektrárně, jejím provozu…, vzala nás i do strojovny.

Tím jsme vyčerpali nejen program dvoudenního zájezdu, ale i celého letošního ročníku kurzu A3V Lidé a jaderné energie, a mohli se spokojeně vydat domů.

 

Fotografie z akce najdete zde.

»zpět do archivu aktualit

© 2012 TOTEM, z.s. | grafika Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz