Hledání

English Deutsch Czech

Zpět na TOTEM


TOTEM / Totem pro seniory / Akce a projekty / Třetí festival - setkání aktivních seniorů


Třetí festival - setkání aktivních seniorů

Dlouho nás lákal nápad uskutečnit festival, na kterém by měla „třetí generace“ příležitost vzájemně se podělit o své úspěchy v uměleckých, kulturních a spolkových činnostech, jimž
se dlouhodobě věnují. Třetí festival je dvoudenní až třídenní setkání seniorských spolků, seniorů jednotlivců z ČR i zahraničí, kteří se věnují kulturním aktivitám a chtějí prezentovat své dovednosti ostatním. V roce 2017 jsme úspěšně realizovali pátý ročník festivalu, což bylo možné i díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky, Plzeňskému kraji a statutárnímu městu Plzeň.

Trochu z historie…

V říjnu 2009 jsme spolu s partnerskou organizací Městskou knihovnou Louny uspořádali třídenní Třetí festival - setkání aktivních seniorů, pilotní nultý ročník v Plzni. Festival
se velmi povedl. Bohatého programu se účastnili senioři z Plzně, Loun, Domažlic, Klatov,
ale i z německého Weidenu.

V roce 2010 tedy navázal 1. ročník Třetího festivalu. Místem konání byly tentokrát Louny. Organizačně festival zaštiťovala Městská knihovna Louny a zejména senioři - studenti programu Třetí věk.

V roce 2011 opět festival (2. ročník) proběhl v Plzni, jeho součástí bylo divadlo, hudba, tanec, také výstava v mazhauzu plzeňské radnice Člověk - čas - proměny a mnoho dalšího.

V roce 2013 se v Plzni uskutečnil 3. ročník festivalu, který nabídl zajímavá divadelní taneční a hudební představení, stejně tak i prohlídky zajímavostí města Plzně, vernisáž výstavy Prolínání a různé tvůrčí a vzdělávací dílny.

V roce 2015 proběhl 4. ročník festivalu, kdy se celé dva dny program odehrával v našem centru v Plzni – Bolevci. Atmosféra byla přátelská, veselá, pozitivní a hlavně domácí. Nicméně naše domácí „vody“ rozvlnili a při některých vystoupeních přímo rozbouřili senioři opravdu z různých koutů Čech, a dokonce i ze Slovenska. Ti pak doplnili zahraniční pravidelnou výpravu z Regensburku. Pozvánku tentokrát přijali senioři z Plzně, Velké Dobré, Prachatic, Domažlic, Českých Budějovic, Mokřin, německého Regensburgu, slovenských Košic a Banské Bystrice. Páteční komponovaný večer byl nabitý mnoha hudebními, tanečními a divadelními představeními, oproti tomu sobotní den se nesl v pohodovém duchu díky nejrůznějším workshopům, dílnám, procházkám, exkurzím, ale i výměnám zkušeností a dobrých nápadů.

Prozatím poslední ročník proběhl v říjnu 2017… Naši hosté z různých koutů republiky absolvovali prohlídky zajímavostí města Plzně (prohlídka radnice spojená s besedou s náměstkyní paní Herinkovou, prohlídka historického centra Plzně s průvodcem, návštěva kulturního prostoru bývalého vlakového nádraží Moving station spojená s divadelním představením souboru Světlonož(š)ky) a večer následoval komponovaný večerní program - přehlídky tanečních a hudebních vystoupení seniorských uměleckých aktivit. Měli jsme možnost prohlédnout si zajímavou výstavu fotografií projektu „Senioři baví seniory“ a Senior Point Prachatice, nabídli jsme také rozličné vzdělávací a tvůrčí dílny. Nechyběly ani výstavy rukodělných prací a možnost byla i k prezentaci organizací a výměně zkušeností.

 

Další ročník festivalu nás čeká již tento rok a to konkrétně 3. – 5.10.2019.

Podrobný program letošního ročníku festivalu zde najdete již brzy.

 

O čem a pro koho je festival...

Ti, kteří se zúčastnili předchozích ročníků, mají možnost se opět setkat, nové organizace
či jednotlivce rádi přivítáme. Společně představíme vše, čemu se senioři v oblasti kulturních aktivit věnují, budeme sdílet radost z výsledků naší tvořivé činnosti v oblasti hudební, výtvarné, divadelní a dalších a vzájemně se můžeme potěšit a inspirovat.

Nenechte si ujít příležitost být u toho, prezentovat svoji práci a život občanů – seniorů.

Festivalu se můžete samozřejmě účastnit i jako divák, nebo přispět svým tanečním, hudebním či divadelním vystoupením. Pokud máte ve Vaší organizaci rukodělné dílny a Vaši klienti vyrábějí zajímavé věci, určitě je přivezte s sebou na výstavu seniorských výrobků. Další možností spolupráce je lektorské vedení nějakého z workshopů. Máte-li šikovného lektora, rádi uvítáme zajímavé a pro účastníky obohacující téma.

V případě vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat, těšíme se na vás znovu v říjnu letošního roku.

 

Kontaktní osoba:

Mgr. Jana Pittnerová

tel.: 377 260 425, 777 980 462

e-mail: pittnerova@totemplzen.cz

 


Uskutečněné ročníky:

Třetí festival  2017 (Plzeň)

Třetí festival 2015 (Plzeň)

Třetí festival 2013 (Plzeň)

Třetí festival 2011 (Plzeň)

Třetí festival 2010 (Louny)

Třetí festival 2009 (Plzeň)


© 2012 TOTEM, z.s. | grafika Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz