Povídání o pivu, ale i o bylinkách

Pestrost témat, které si můžete v TOTEMu poslechnout, je někdy až neuvěřitelná. V jednom týdnu jsme si povídali jak o dobrém pivu, tak o bylinkách.

Hostem pořadu Na kus řeči s… byla v pondělí 31.1.2022 tentokrát Daniela Kovářová, česká právnička, spisovatelka, advokátka se specializací na rodinnou problematiku a politička, bývalá ředitelka Justiční akademie a v letech 2009–2010 ministryně spravedlnosti České republiky ve Fischerově vládě. Od ledna 2018 je prezidentkou Unie rodinných advokátů. Žije ve Štěnovicích a kromě své profese a odbornosti píše knížky o chlapech a ženských a taky o pivu.

Beseda to byla úžasná, první potlesk diváků si zasloužila, když převážně ženy v publiku označila za ty, které musí vše vydržet, protože muži jsou takové křehké květinky, které toho příliš nevydrží. Se Stanislavem Juríkem si povídali nejen o pivu, kterému díky jedné z knížek přišla na chuť, ale také o její cestě do politiky a o zkušenosti, kterou s politikou má.

Krásná beseda byla zakončena krásným dárkem, kdy jsme od Daniely Kovářové dostali do naší TOTEMové knihovny několik jejích knížek. Takže až budete mít cestu do TOTEMu, zeptejte se dobrovolnice Jany v Kafíčku, jestli některou z nich zrovna nikdo nečte a může vám ji půjčit.

A o tři dny později k nám zavítal bylinkář Ing. Karel Štenbaur. Povídání to bylo úžasné, jedno téma střídalo druhé, mluvili jsme o jarních bylinkách, o bylinkách na dýchací problémy, čím se detoxikovat, čím pomoci kloubním problémům, …

Kdyby vás zajímalo třeba jak na ostruhu na patě, nabízíme radu bylinkáře: Čerstvé listy černého bezu rozklepat paličkou, na noc udělat zábal pod potravinovou folií, opakovat 7 nocí po sobě.

A ještě přidáme recept na vlasovou kůru pro ženy (muži se prý mohou polévat čím chtějí, ale stejně „neobrostou“): Připravujeme ze sušených bylinek – 4 polévkové lžíce kopřivy dvoudomé, 4 polévkové lžíce přesličky rolní a 2 lžíce sušeného rozmarýnu, dobře promíchat a zalít 0,5 l vroucí vody, přikrýt, hodinu louhovat, přecedit přes gázu a nalít do lahve. Po umytí hlavy vmasírovat ke kořínkům. Slouží pro regeneraci, zvláště pro ženy, které si barví vlasy.

Další zajímavé programy si hlídejte v TOTEMovém rozcestníku, i březen bude protknut zajímavými tématy.