Babičky a děti… věčný příběh vzájemné laskavosti, porozumění a radosti

Stává se to i nám… Z malého nenápadného podnětu se nastartuje nová, překrásná cesta… Lesní školka Berounka a Seniorský dobrovolnický klub LETOKRUHY našly společný směr …

V květnu přišel do TOTEMu email s žádostí o dobrovolnickou pomoc od paní ředitelky Lesní školky Berounka v Druztové u Plzně Mgr. Marie Peroutkové. Jednalo se o pomoc při každoroční brigádě na úpravu školkového areálu, která díky Nouzovému stavu v ČR nemohla proběhnout standartně s podporou rodičů dětí. V problematickém čase jsme nedokázali dobrovolníky získat ani my, ale zahájený dialog vedl k jiné, úžasné dobrovolnické spolupráci.

28.7.2020 proběhlo první setkání dětí z Lesní školky Berounka a dobrovolnic ze Seniorského dobrovolnického klubu LETOKRUHY. A bylo to setkání radostné a srdečné z obou stran. TOTEMové seniorky už nemohly dospat a tak se těšily, že na domluvené místo v Druztové přijely o třičtvrtě hodiny dříve než bylo domluveno. Seznámily se a vyzkoušely si díky tomu s dětmi i jejich ranní rituály, které jsou plné laskavosti k přírodě a lidské sounáležitosti. Společné tvoření malovaných kamínků pak probíhalo ve vzájemné radosti a vyprávění o všem možném. Seniorky si se zájmem prohlédly prostředí alternativní lesní školky, která pečuje o 14 dětí a formou výuky se výrazně odlišuje od školek státních. Učitel je tady průvodcem na cestě za poznáním. Děti si užívaly „babičkovskou“ energii a společné tvoření.

První krůčky ke spolupráci byly vykročeny a seniorské účastnice úterní návštěvy při kafíčku vyprávěly dalším dobrovolnicím z LETOKRUHU, jak úžasné to bylo setkání. Je nad slunce jasné, že už se připravuje další výprava za dětmi a vypadá to, že tentokrát už jedno auto stačit nebude.