Dobrovolnictví v knihovnách – inspirace z Karlovarska

Pro inspiraci, jak funguje dobrovolnictví v knihovnách, jsme se v minulém týdnu vypravili za kolegyněmi Evou a Eliškou do Regionálního dobrovolnického centra Karlovarského kraje  Instandu.

Spolupráce mezi Instandem a Krajskou knihovnou Karlovarského kraje už funguje pár let a kromě zdařilých společných akcí pro veřejnost nabízí spoustu příležitostí pro dobrovolnický entuziasmus a energii…

Dobrovolníci v Karlových Varech vedou různě zaměřené kluby pro děti i pro dospělé, pečují o květiny i o knižní fond, instalují výstavy, připravují různé hry a materiály pro děti a mají možnost realizovat i své různorodé nápady. Myšlenka dobrovolnictví v knihovnách se rozšiřuje do celé ČR, díky dobrým zkušenostem, které koordinátorka dobrovolníků v knihovně Eva Vodičková, naše milá průvodkyně, sdílí v rámci metodických setkání knihovníků i koordinátorů dobrovolnictví, kteří se o tuto možnost dobrovolnictví aktivně zajímají.

Odvezli jsme si spoustu dobrých nápadů a na oplátku jsme sdíleli naše plzeňské dobré zkušenosti z oblasti seniorského dobrovolnictví a představili jsme skvělý komunitní projekt SOUSEDÉplus®. Věříme, že se spolupráce bude i nadále rozvíjet v knihovnách, mezi SOUSEDY i mezi našimi Regionálními dobrovolnickými centry.