Už víc než rok pomáhají naši dobrovolníci ukrajinským uprchlíkům

Děkujeme Českému rozhlasu za krásné reportáže o dobrovolnické pomoci lidem utíkajícím před válečným konfliktem na Ukrajině.

Převzato z portálu Český rozhlas:

Ruská agrese na Ukrajině proměnila životy milionů lidí. Narušila vztahy a rozdělila rodiny. Na druhé straně ale vytvořila vztahy nové. Třeba mezi uprchlíky a těmi, kteří jim pomáhají. V Plzni na pomoc své lidi vyslala mimo jiné dobrovolnická organizace Totem.

Jedním z dobrovolníků je například třiadvacetiletý Martin Pejzl, student sociologie na Západočeské univerzitě v Plzni. „Před rokem jsem podával uprchlíkům čaj v Krajském asistenčním centrum pomoci Ukrajině, následně jsem se přihlásil do Totemu a tam už jsem zůstal,“ vypráví.

Pro uprchlíky vybavil Plzeňský kraj ubytovnu v Čechově ulici v Plzni na Borech a právě tam se poté Martin Pejzl spolu s dalšími dobrovolníky z organizace Totem přesunul. Aktuálně je na ubytovně kolem 150 uprchlíků a zhruba 15 koordinátorů. Dobrovolníci zde spolu s obyvateli a dalšími pomocníky vybudovali komunitní centrum, uspořádali také oslavu Mikuláše a vymýšlejí další společné akce. Dle Martinových slov tu panuje skvělá atmosféra. „To, co dělám, mě baví. Poznávám trochu jinou kulturu, dovídám se zajímavé informace, zároveň jsem moc rád, že můžu někomu pomoct a vidím, že moje činnost má smysl.“

 

Dále čtěte a poslouchejte ZDE: