Cesta k mezigenerační městské zahradě

Na Doubravce máme domeček a kolem něj máme i zahradu. A nebude to zahrada ledajaká! I zahrada bude místem setkávání a to několika generací.

Máme velkou radost, že naši myšlenku na mezigenerační městskou zahradu podpořil Nadační fond Zelený poklad.

Kolem zahrady se vytvořila skupina lidí z řad TOTEMových klientů, kteří se pravidelně každý týden schází a o zahrádku se starají. Od září se připojí také děti z nedaleké mateřské školy. Cílem první sezóny je vyzkoušet si pěstování konkrétních plodin na daném místě a získat zkušenosti a ty pak spojit s poznatky z realizace unikátní městské zahrady na terase TOTEMového centra v Bolevci a radami odborných partnerů. Sdílením a propojením všech těchto zkušeností tak jistě společně vytvoříme krásný prostor, který bude aktivně naplňovat filozofii všech poboček TOTEMu jako místa SETKÁVÁNÍ SE.

Nyní máme zahrádku osázenou především jednoletými rostlinami, které mohou sloužit v rámci své vegetační doby (zelenina, bylinky) a následně jako zelené hnojivo. V plánu máme také několik návštěv Kotvičníkové farmy nedaleko Plzně, jež nám také poslouží jako cenný zdroj informací.

Zahrada se tak do budoucna stane nejen prostorem k zahradničení a mezigeneračnímu dialogu mezi dětmi a seniory a vzájemnému obohacení, ale i výukovým prostorem, kde bude příležitost ukázat, jaké rostliny lze pěstovat i jak je zužitkovat.