Domácí bylinková lékárnička (1. část)

V únoru jsme navázali v našich setkáních s naší TOTEMovou kolegyní Helenou Vernerovou a povídali si o bylinkách a zdraví. A co by v našich domácích bylinkových lékárničkách nemělo rozhodně chybět?

Lichořeřišnice větší

Tuto jednoletou letničku s výraznou chutí pěstovaly už naše babičky v truhlících za okny a mnoho lidí ji zná jako okrasnou květinu se žlutými nebo oranžovými květy. Květy i mladé listy můžete konzumovat přímo, plody se používají do bylinných čajů a velmi účinný je výtažek z poupat. Lichořeřišnice účinně působí proti virům a bakteriím, streptokokům, stafylokokům i některým druhům salmonel, rychle pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, zánětech močového měchýře, ledvin i gynekologických zánětech. Nejsnadnější užívání je ve formě tinktury nebo konzumace syrové rostliny – celá rostlina je totiž jedlá a chutná podobně jako ředkvičky.

Echinacea purpurea – třapatka nachová, někdy také známá jako rudbékie

Její léčivé účinky využívaly staré indiánské kultury. Odvarem z této rostliny léčili rány, bodnutí hmyzem i hadí uštknutí. Při bolestech zubů se žvýkal kořen a listy. V polovině 19. století si jí všimli i evropští lékaři. Ti začali používat tinktury z této byliny na léčbu kašle, žaludečních potíží a k čištění krve po otravách. A to ještě nevěděli o největším plusu této rostliny – o jejích antibiotických účincích. Třapatka nachová má mnoho léčivých účinků. Ovšem tím nejzásadnějším je schopnost potlačit a léčit infekce virové i bakteriální. Třapatka je tak velkou pomocnicí pro posílení imunity a zvyšuje odolnost proti infekcím všeho druhu. Můžete po ní sáhnout při chřipce, rýmě, nachlazení či při zánětu dýchacích cest. Přípravky z této rostliny pomohou i při zánětech kloubů a močových cest. Tady se hodí i její další schopnost – tlumení bolesti. Oceníte i její schopnost působit hojivě na jakékoliv problémy na pokožce. Nejvíce účinných látek se nachází v kořeni. Echinacea dokáže zkrátit dobu trvání nachlazení a chřipky, stejně jako utlumí bolesti v krku, kašel a horečku. Užívá se nejčastěji ve formě tinktury, která se může dělat jen z nadzemních částí rostliny (pak je ale slabší účinek) nebo z celé rostliny i s kořenem. Na 1 litr 40% alkoholu použijte 30 dkg rostliny. Nechte louhovat 2-4 týdny a potom sceďte a uložte v uzavíratelných lahvích. Tinktura se užívá při infekčních nemocech několikrát denně – konkrétně 2 kávové lžičky po 2-3 hodinách. Jako prevence se užívají 2 kávové lžičky 1x denně nebo 3x denně 30 kapek. Ale pozor! Tinktura je lék a měla by se užívat maximálně 2 týdny. Pak by měla následovat alespoň dvoutýdenní přestávka.