Dubnová setkání

Letošní duben byl typicky aprílový. Jednou nás na procházce velká zima a vítr zachumlal do teplých kabátů, jindy jsme svoje svršky odkládali do batůžků a byli jen v tričku, další setkání jsme museli kvůli dešti úplně odložit. Přesto jsme si společně užili mnoho krásných, jarem provoněných akcí.

Zkraje měsíce jsme se pustili v rámci akce Ukliďme Česko do úklidu Špitálského lesa, který se nachází co by kamenem dohodil od doubraveckého TOTEMového domečku. Za nehostinného počasí, deště a poprašku sněhu jsme se první dubnovou sobotu dali do práce společně se skupinkou lidí pocházejících z Ukrajiny, kteří tímto chtěli poděkovat za pohostinnost a přijetí v naší zemi. Přidala se k nim také jedna „naše“ seniorka, která svoji pomoc pojala jako poděkování nám, TOTEMu. Moc si toho vážíme.

S Lukášem Houškou jsme se vydali kolem Radbuzy. Naše kroky vedly z Doudlevec do centra města a povídali jsme si o všemožných zajímavostech a historických souvislostech. Pro někoho to byla místa úplně nová, pro někoho vzpomínky, o kterých nám povyprávěl. Další naše vycházka vedla do Nové Huti. Tento rok jsme si tam zajeli již podruhé, avšak s jinou skupinkou. Každá z nich poznala tyto končiny trochu jinak. Lednová skupinka v zimní atmosféře s útulnou kavárničkou na závěr, dubnová skupinka za nádherného jarního a slunečného dne. Kavárna sice byla zavřená, ale náš průvodce Mgr. Jiří Hlobil myslel na vše a uvařil nám voňavou kávu do termosky. Jarními dvorky s Mgr. Lucií Zýkovou jsme na nějakou dobu téma plzeňských zákoutí zakončili a jejich vrata a vrátka pomyslně uzamkli. Kolem nás se nachází tolik míst, kterými třeba denně procházíme a netušíme, co se v nich skrývá. Pro někoho to byla velká překvapení. Další náš výlet směřoval do Dobřan a na Martinskou stěnu, kde jsme si užili příjemný čas procházkou krásným lesoparkem. Nasávali jsme svěží jarní energii, povídali si, sbírali bylinky, kochali se. Po vycházce nás čekalo kafíčko a občerstvení a prohlídka unikátního kostela sv. Víta. Poslední naše putování vedlo do Prahy. Kdy jindy, než v tento čas, navštívit Petřínskou rozhlednu a potěšit se krásami našeho hlavního města. Po zimě jsme trénovali i kondičku – nachodili jsme před 20 000 kroků.

V našich Hravých kavárnách si povídáme, sdílíme svoje zážitky a zkušenosti a rádi si při tom hrajeme. Ten, kdo se přidal později, se rychle seznámil a je součástí skvělé partičky. V oblíbenosti her vedou určitě žolíky, kanasta a kostky. Ty nás naučila jedna z účastnic a je to velká legrace.

Umění nemohlo chybět, a tak jsme se vydali na příjemné dvě hodinky do Západočeské galerie. Tématem bylo sklo a úžasné kousky z doby empíru a biedermeieru. Nejprve jsme se prošli výstavou s Mgr. Jiřím Hlobilem a poté nás čekala přednáška PhDr. Jana Mergla, Ph.D.

Jarmila Kriegerová nás tento měsíc zavedla do Bosny a Hercegoviny a Hanka Soukupová do Afriky. Dozvěděli jsme se spousty zajímavostí a zážitků. Jsme moc rádi, že si obě milé dámy každý měsíc pro nás cestovatelská promítání s nadšením připravují.

Na naší další tvořivé dílně, kterou nás provedla Alena Bufková, jsme se naučili plstit. A protože se blížily Velikonoce, vyráběli jsme touto technikou zajíčky a ovečky. Zpočátku jsme s tím trochu bojovali, někdo si i trochu zanadával, ale pak jsme našli ten správný grif a výsledky byly skvělé.

Domácí vitamínové bomby jsme se naučili vyrábět s Mgr. Alenou Lehmannovou z Ekozahrady Raková. Tématem bylo všechno kolem klíčení. Samozřejmě jsme i ochutnali. A těšíme se, až nám povyprávíte, jak vám to jde.

Naši páni „ajťáci“ se opět činili a na individuálních IT konzultacích se zas na mobilních telefonech a noteboocích udělal kus práce.

A také jsme samozřejmě poctivě cvičili na našich kurzech – a to tělo i mozkové závity.

V dubnu naše TOTEMová zahrádka dvakrát ožila dětskou energií. Společně s „našimi“ seniory jsme přivítali děti z plzeňské 50. MŠ. První setkání se neslo v duchu oslav jara – zpívali jsme, hledali čokoládová vajíčka, seli řeřichu, povídali si o Velikonocích. Podruhé jsme zahradničili, vyráběli, zpívali. Byla to moc milá setkání a babičky a děda (jak jim děti říkají) se na všechny děti už zase moc těší.

Tento měsíc jsme se potkali nejen s dětmi školkovými, ale společně s několika seniorkami (a jedním pánem) jsme připravili jarní stopovačku pro družiňáčky z újezdské ZŠ. Byl den jako malovaný a my se společně vrhli do úkolů na trase, která vedla z parku u Potoční ul., pod Chlumem a po nové aleji až do Újezda, odkud jsme došli do netradičního cíle – branku své zahrady nám otevřeli manželé, kteří k nám do TOTEMu také rádi chodí, a ujali se role hostitelů.

Fotografie z dubnových akcí najdete v naší fotogalerii.

Těšíme se na viděnou při májových akcích!