Ohlédnutí za rokem 2020

Uplynulý rok byl nejen pro doubravecký TOTEM, ale asi pro všechny z nás bez výjimky, jiný než bychom kdy čekali. Pro někoho plný výzev, zamyšlení a přehodnocení některých věcí, pro někoho tíživý a stresující. Ať tak či tak, byli jsme tu celý rok stále s vámi a snažili se pomoci, jak se dalo.

Dovolte nám malé shrnutí toho nejdůležitějšího, co se událo. Na začátku minulého roku jsme se nastěhovali na novou adresu v Těšínské 26. Po dvou letech fungování doubraveckého TOTEMu tak nějak „všude, ale doma nikde“ jsme se na to moc těšili. Na prostor pro vás, zázemí pro nás, na nové možnosti. V březnu jsme již oficiálně otevřít, vzhledem k situaci, nestihli. Slavnostní páska tak byla přestřižena až v září. Průběžně jsme „domeček“ zabydlovali a zařizovali tak, abychom pro vás vytvořili příjemné místo, na které se budete rádi vracet.

Na přilehlém pozemku se po celý rok také budovala, a poté i kvetla a plodila mezigenerační zahrada. Mimo jiné za podpory skupinky seniorských dobrovolníků, kteří se pravidelně scházeli a o zahradu pečovali, a finanční podpory Nadačního fondu Zelený poklad. Od září se k nám přidaly také děti z nedaleké 50. mateřské školy a společně se seniory zahradničily.

V průběhu roku jsme uskutečnili řadu akcí, ale také jsme jich spoustu museli zrušit. Stejně tak i pravidelné kurzy, které probíhaly jen v době, kdy to bylo možné, nebo za dodržování aktuálních podmínek. Účastníci některých našich kurzů dostávali alespoň úkoly na doma – emailem nebo do schránek. Po nezbytně dlouhou dobu jsme měli zavřeno úplně, i tak jsme se snažili být vám nablízku podporou po telefonu, individuálními konzultacemi a procházkami. Také jste měli možnost si sami projít několik značených tras po celé Plzni, na kterých jste se mohli třeba něco nového dozvědět a dokonce i soutěžit. Vyšla tři vydání TOTEMových novin. Byli jsme také prostředníky při předávání dopisů mezi lidmi, kteří sdíleli alespoň na dálku s druhým člověkem své radosti a starosti. Po celou dobu byla pro vás k dispozici krizová linka, na které jste si mohli požádat o pomoc, např. s nákupy. Mohli jste shlédnout řadu zajímavých přednášek z pohodlí domova na svém počítači či telefonu na TOTEMovém YouTube kanále či „zajít“ na online Pokec na různá témata. Když to šlo, hodně jsme společně chodili ven – Plzeň a okolí tak máme prochozené křížem krážem.

TOTEM, z.s. dělal od jara 2020 všechny možné kroky, aby zajistil bezpečný prostor pro seniorské aktivity. A trváme si na tom, že rozhodnutí, zda k nám přijít či nepřijít, musí zůstat na každém, kdo služby TOTEMu využívá. Každý z nás je zodpovědný za to, jak a kde tráví svůj čas, každý by měl mít právo činit zodpovědná rozhodnutí.  Věříme, že vám třeba i díky nám a díky tomuto rozhodnutí bylo o trochu líp, že jste v tom nebyli sami.

Moc se těšíme na všechna osobní setkávání s vámi všemi. Přejeme vám pevné zdraví, optimismus, nadhled a kolem sebe lidi, se kterými je vám dobře.

Váš TOTEM Doubravka