Srpnové ohlédnutí a malé záchranářské okénko

Prázdniny utekly jako voda. Děti by mohly vyprávět… Co nám do TOTEMového života přinesl srpen? Spoustu krásných setkání a zážitků. Chodili jsme na výlety a vycházky – od Hromnického jezírka k farmě Hájenka, ke Košuteckému jezírku, na Hujáb, na mariánskolázeňské vyhlídky, či ke Kneippovým lázním na Šumavě. Tvořili jsme úžasné šperky z papíru, cvičili na židlích a také společně zahradničili, snídali, hráli (si), zpívali či povídali si o literatuře.

Jeden ze srpnových týdnů patřil celý dětem. Měli jsme tu totiž Zelené pírko, příměstský tábor pro děti. Ten se nesl ve znamení výletů, pohybu, ekologie a zahrady. Sešla se nám tu parta skvělých dětí. Poznávali jsme zahradu všemi smysly, dělali si společně svačinky, povídali si, odpočívali, něco nového se naučili, navštívili jsme plzeňskou vodárnu, arboretum Sofronka a záchrannou stanici živočichů ve Spáleném Poříčí, v horkém dni si užili vodní radovánky na Božkovském ostrově, jezdili na koni, tvořili, i jen tak blbli. Věříme, že si to všechny děti s námi užily a těšíme se zase třeba příští rok na viděnou!

Zmínili jsme záchrannou stanici živočichů ve Spáleném Poříčí, tak nám dovolte něco málo o ní. Třeba se někdy ocitnete v situaci, kdy bude zapotřebí nějakému zvířátku pomoci. Stanice byla založena v roce 1990 a společně s dalšími třemi stanicemi v Rokycanech, Tachově a Plzni spravuje území Plzeňského kraje. Poskytuje komplexní péči o poraněná zvířata – odvoz, první pomoc, zajištění veterinární péče, rehabilitaci, přípravu před vypuštěním a samotné vypuštění do volné přírody. Podobný projekt sítě záchranných stanic pokrývajících svou působností důsledně celé území státu je ve světě ojedinělý. Každoročně se sem dostane okolo 250 až 300 divokých zvířat. Zpět do volné přírody se daří vracet polovinu těchto živočichů, část zvířat s trvalými handicapy zůstává ve stanici nebo putují do jiné záchranné stanice či do zoo. Nejčastěji se sem dostanou zvířata popálená elektrickým proudem, poraněná dopravou, nárazem na skleněnou plochu či nesamostatná mláďata. Další informace můžete najít na www.ekocentrum.cz.