Na exkurzi v Ekozahradě Raková

Téma zahradničení se line celým TOTEMem, ať už ve formě krásné zahrádky, kterou máme na terase, nebo prostřednictvím zajímavých workshopů a přednášek, které v TOTEMu pořádáme. A teď jsme se vypravili na exkurzi do ekozahrady v Rakové. Ptáte se, kde to je? Nedaleko Rokycan, takže vlastně za humny.

V čem je jiná…

Ve stínu stodoly nás Alena Lehmannová, naše průvodkyně a hlavně jedna z těch, kteří pro zdejší zahradu žijí, dýchají a ze všech sil se o ni starají, na úvod zasvětila do toho, kam jsme se vlastně přijeli podívat. Ekozahrada Raková je totiž 3 v 1:

  • sociální podnik
    = dává práci lidem se zdravotním znevýhodněním
  • komunitou podporované zemědělství
    = ten, kdo kupuje, a ten, kdo pěstuje, jsou v přímém vztahu a společně sdílejí bohatství úrody i riziko neúrody
  • permakulturní zahrada
    = zelenina se tu pěstuje poctivě a s láskou a v souladu s přírodou

Dozvěděli jsme se, co to všechno znamená a obnáší, co se tu pěstuje i kde se se zeleninou z téhle ekozahrady můžete „potkat“. A pak se před námi otevřela zahrada v celé své rozlehlé kráse a pestrosti, se svými vyvýšenými i běžnými záhony, obrovskými fóliovníky, vodními tůňkami i nezdolným plevelem, který se přes všechnu snahu zahradníků v zahradě houževnatě drží.

Pestré chutě a vůně zahrady

Cestou mezi jednotlivými záhonky a políčky jsme ochutnávali různé specialitky, pro mnohé z nás nezvyklé. Okusili jsme květy lichořeřišnice a brutnáku, roketu i cibulku a taky mangold. Jinde jsme si zase mohli zobnout rybízu. Jak jsme se proplétali různými zákoutími zahrady, se zaujetím jsme poslouchali povídání o místním zahradničení, jeho záludnostech, rozmarech počasí a nekonečném boji se škůdci i o radosti, když se pěstování daří a úroda je bohatá. Při zahradní prohlídce nás ze svého výběhu a z dálky pozorovaly ovečky Hildegarda a Matylda, a o něco blíž se na nás přišel podívat oslík Aleš, kterého možná přilákala hlávka šťavnatého zelí v rukách naší průvodkyně.

Zelenina, kam se podíváš

S každým dalším krokem v zahradě jsme víc a víc žasli, kolik druhů zeleniny jsme potkávali: rajčata, okurky, papriky, saláty, zelí, dýně, cukety, mrkev, celer, cibuli, česnek, topinambury… Snad na cokoliv ze zeleniny byste si vzpomněli, určitě byste to na zdejší zahradě našli.

Mezi bylinkovými záhonky jsme si otestovali, jestli jednotlivé bylinky poznáme i bez cedulek, přivoněli jsme si k mateřídoušce, ochutnali trochu hořký yzop, obdivovali bohatě rostlou petrželku a další více či méně známé bylinky – od různých odrůd máty, přes rozmarýn k jedlé chryzantémě. A i tu jsme ochutnali.

A aby toho ochutnávání nebylo málo, když jsme se po prohlídce zahrady vrátili zpátky do stodoly, čekaly tam na nás talíře s rajčaty, okurkou mrkví a paprikou. Tak jsme ještě zdravě posvačili, kdo, chtěl, nějakou zeleninu si mohl koupit a dovézt domů. Pak už nezbývalo než se s upřímným poděkováním za příjemně strávený čas v zahradě, za celé zahradnické povídání i za osvěžující ochutnávky rozloučit a vydat se na cestu zpátky do TOTEMu.

A kdy vyrazíte do Rakové vy?

Pokud byste se chtěli do Rakové podívat i vy, můžete po prázdninách, 19. září 2020, přijet na dožínkové Polévkové klání. Buď jen ochutnávat (s vlastní miskou a lžící) a bodovat zeleninové polévky, nebo se do klání zapojit aktivně a zkusit s tou svou zaručeně nejlepší polévkou zabodovat a uspět. Pokud byste o Ekozahradě Raková a o tom, jak funguje, chtěli zjistit víc, můžete mrknout sem.

 

A kdo by chtěl vidět další fotky z naší návštěvy zde, najde je tady.