Projekt MOSTY

„Dobrý den, právě jsem se vrátila z nemocnice, nemohu chodit, nemám rodinu, žiji sama a potřebovala bych dnes nebo zítra nakoupit a vyzvednout léky, bylo by to možné?“… to je věta, kterou jako koordinátorka projektu MOSTY slýchám dnes a denně.

O čem je projekt MOSTY

Projekt MOSTY je pokračováním krizové linky, kterou na jaře roku 2020 na základě vyhlášení nouzového stavu spojeného s epidemií koronaviru zřídilo město Plzeň. Od června projekt přešel plně pod TOTEM, z.s. a my každý den řešíme řadu poptávek, především z řad seniorů.

Projekt je určen jak pro seniory, tak pro matky samoživitelky či osoby zdravotně či jinak znevýhodněné z Plzně a blízkého okolí, kteří žijí sami a nemají nikoho, kdo by jim v jejich nepříznivé situaci pomohl. Takovou nepříznivou životní situací může být náhlý úraz a neschopnost pohybovat se, návrat domů z nemocnice, špatný zdravotní stav, běžné onemocnění jako chřipka atd. Nejčastějšími požadavky, které ze strany našich klientů řešíme, jsou jednoznačně nákupy a vyzvednutí léků. V menší míře se objevují požadavky na venčení domácích mazlíčků, doprovod k lékaři, ale i taková běžná věc jako je např. vynesení odpadků. Nabízíme také službu „přítel na telefonu“ a „dopisy“, kdy propojíme klienta s námi vytipovaným vhodným dobrovolníkem, ať už k popovídání či k napsání papírového dopisu.

V současné chvíli (říjen 2020) máme základnu cca 70 dobrovolníků připravených pomáhat, kde je potřeba.  Někteří si přejí nakupovat, jiní psát papírové dopisy, někteří jsou aktivní ve službě „přítel na telefonu“, jiní chtějí venčit domácí mazlíčky. Snažíme se, pokud je to možné, napárovat určitého klienta s jedním dobrovolníkem, vytvořit mezi nimi pomyslný most (proto také název projektu MOSTY), kdy se tento dobrovolník „stará“ o tohoto konkrétního člověka. Takto máme již vytvořených a fungujících cca 30 dvojic.

Milých slov není nikdy dost…

V průběhu fungování krizové linky jsme dostávali řadu krásných děkovných zpráv od klientů, o některé z nich se s Vámi rádi podělíme (z důvodu ochrany osobních údajů neuvádíme jména klientů):

25.8.2020: „Dobrý den přeji. Velice děkuji za SMSku od vás! Moc mi to překvapilo a dojalo k slzám! Ráda vzpomínám na měsíce v karanténě. Jako první jsem oslovila tu úžasnou pomoc, která byla od vás nabídnuta. Chodili mně nakoupit skvělí mladí lidé, pár studentů. I mě vždy vyslechli a povzbudili mě. Jsem pohyblivě omezená, špatně se mi chodí, ale ležák nejsem! Nemám tady nikoho. Dcera žije 600 km v Německu. Určitě se ozvu. Děkuji.“

8.5.2020: „Dobrý den, ještě jednou Vám mnohokrát děkujeme za dodané roušky, velmi si vážíme vaší práce.“

4.5.2020: „Janičko, posílám pozdrav Vám i všem v TOTEMu. Včera jsem dostala TOTEMové noviny, moc mě potěšily. Děkuji za vše, co pro nás děláte. Hodně zdraví Vám všem a těším se na setkání.“

A na závěr bych se s Vámi chtěla podělit o zajímavé (leckdy i vtipné) zprávy, které jsem dostávala v průběhu jara od dobrovolníků:

20.3.2020: „Nákup předán, pán je v pořádku a dala jsem mu roušku, měl jen hadr. Lenka.“

30.3.2020: „Dobrý den, léky jsem paní doručila, zdravily jsme se přes dveře. Alena.“

1.4.2020: „Dobrý den, pan P. je v pořádku, už jsem předala nákup. Popovídali jsme si, všechno ok. Pán je moc sympatický, klidně se o něj můžu starat. Hezký den. Barbora.“

7.4.2020: „Léky panu Borečkovi předány, dostala jsem za ně bramborák. Lenka.“

Dobrovolnice Míša

A na úplný závěr zpráva, která mě opravdu dojala, od naší skvělé dobrovolnice Míši…

31.8.2020: „Dobrý den vážená paní Pittnerová, bohužel od září už nebudu moci dobrovolničit, jelikož nastupuji do státnicového ročníku a bude toho na mě hodně. Ale samozřejmě s paní ve čtvrtek počítám a stále to platí, poté bych už bohužel nemohla docházet. Jsem velice ráda, že jsem mohla být členkou vašeho týmu a pomáhat tam, kde bylo třeba. Jste úžasný tým lidí a děláte to, co je v tomhle světě potřeba. Ještě bych také chtěla poděkovat za utvoření nového přátelství (pan F. a fenka Nelinka), stále jsme v kontaktu a když je třeba, tak za nimi zajdu a pomohu jim, i když momentálně jen zřídka. Nějaký den bych se za vámi ještě na TOTEMu stavila a pozeptala se ohledně proplacení cestovného, pokud je to ještě možné? S přáním krásného a poklidného dne Míša.“

O 6 minut později přišla od Míši další sms: „Anebo pokud je to ještě možné, tak mi prosím ještě vydržte a já bych vám nejdéle do příštího týdne dala vědět, zda by se přece jen nějaký ten volný čas nenašel, pro pár dobrých skutků. Míša.“ A jak to s Míšou dopadlo? Dobrovolničí pro nás dál, pravidelně navštěvuje manžele F., venčí s nimi jejich pejska, a dle jejích slov i slov klientů se z nich stali opravdoví přátelé.

Poděkování

Asi jako každý člověk mám ráda věci, které mají smysl. A to náš projekt MOSTY opravdu má. Možná jsem naivní, možná nosím růžové brýle, ale stále věřím v to dobré, co lidi v sobě mají a na našich skvělých dobrovolnících vidím jejich obrovské srdce a snahu a chuť pomáhat. Většina z nich studuje nebo chodí do práce a i přesto si najdou ve svém životě čas na pomoc druhým. A za to jim patří obrovský DÍK.

Jana Pittnerová,
koordinátorka projektu MOSTY