I letos se TOTEM vypravil do plzeňské zoologické zahrady na tradiční akci May Day. Naším cílem bylo podpořit celoevropskou kampaň EAZA s názvem Mokřady pro život (Wetlands for Life), která upozorňuje na kritický úbytek těchto vzácných ekosystémů a důležitost jejich ochrany. Mokřady jsou domovem pro 40 % všech druhů rostlin a zvířat.
TOTEMový stánek nabízel něco malého na zub i tvoření – návštěvníci si mohli pochutnat na originálních „plameňáčích“ minidonutech (plameňák je symbolem letošní kampaně) nebo si vyrobit drhanou vážku či vážku z korálků jako přívěsek. Velké poděkování patří seniorkám z našeho kurzu Akademie třetího věku Zoo jinak, které nezištně přišly pomoci se zajištěním akce. Ruku k dílu přidali také studenti, kteří jsou v TOTEMu na praxi.
I když byl letos zájem veřejnosti o něco vlažnější než v minulých letech a museli jsme o pozornost kolemjdoucích více bojovat, každé zastavení a každý příspěvek do sbírkové kasičky má svůj smysl. Výtěžek z akce putuje na konkrétní ochranářské projekty, které plzeňská zoo realizuje doma i v zahraničí. Patří mezi ně například:
- Žabí transfery (bezpečný přenos obojživelníků přes silnice),
- Zachraň karase obecného (návrat naší původní ryby do rybníků),
- Ochrana vzácných vodních rostlin,
- Projekt Plan G v Mexiku (ochrana kriticky ohrožených mřenek).
Děkujeme všem našim dobrovolníkům za jejich čas a energii a návštěvníkům za jejich dary. Společně jsme ukázali, že i malý skutek může pomoci chránit tak křehký svět, jako jsou naše tůně, rašeliniště a rybníky.





