Hravá kavárna pro všechny generace

Celý rok jste měli možnost u nás v TOTEMu na Nové Hospodě navštěvovat Hravou kavárnu. Jedná se o setkání, kde spolu hrajeme různé společenské hry a užíváme si zábavu.

Protože tato společná odpoledne se setkávají se stále větším zájmem, od června jsme vytvořili Hravou kavárnu i pro děti. Pravidelně se jednou za měsíc s dětmi setkáváme buď přímo u nich v mateřské školce, nebo u nás v TOTEMu na Nové Hospodě, přinášíme jim velké množství hlavolamů a různých logických her a netradičních hraček a motivujeme je k tomu si vše alespoň vyzkoušet. I tato setkání provází spousta zábavy, nezřídka se stává, že se do hraní s hlavolamy a hrami zapojí jak naši dobrovolníci, tak i paní učitelky, což nás vždy velmi potěší. Často se stává, že mezi dětmi objevíme skrytý talent, o to pak máme větší radost.

No a protože hraní a společné zábavy není nikdy dost, zařazujeme od ledna hlavolamy a logické hry jako pravidelnou aktivitu. Vždy jednou měsíčně budete mít možnost přijít si potrápit své mozkové závity a vyzkoušet, zda jste nezapomněli, jak že se ten ježek z klece dostane ven… Protože:

„Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak točíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu. Popostrčíme předním ostnem ježka tak, aby jeho dva kolmo nad sebou se nacházející ostny pronikly protilehlým otvorem co nejvíce ven. Potom za přední osten sklápíme celý hlavolam jakoby dolů, až jak zadní dva vyčnívající ostny dovolí, a poněkud doleva. Tím ježek dostane v kleci takovou figuru, že všechny jeho ostatní ostny, které jinak překážejí jeho vyklouznutí ven, zmizí z jiných otvorů klece v jejím vnitřku a zaujmou příznivou polohu k nejširšímu otvoru. A pak stačí už jen ježkem kroutit za nejdelší vyčnívající osten střídavě sem a tam. Přitom se osvobozuje ježek stále víc a více svými ostny z klece, až je venku úplně. A nazpět se dostává způsobem přesně opačným. To už je snadné!“

Jaroslav Foglar, Záhada Hlavolamu

Sledujte náš TOTEMový rozcestník, kde se včas dozvíte, kdy přesně tato společná aktivita bude nachystaná. Přijít může opravdu každý, od malých dětí po dospělé. Nemusíte se bát, my jsme tu od toho, abychom vám případně s nějakou tou zapeklitou hračkou pomohli.

Máte-li doma hlavolam, který již nevyužijete, klidně ho přineste. Můžeme spolu popřemýšlet, co s ním dál.