Malování horkým voskem

U nás v TOTEMu na Nové Hospodě probíhá každý měsíc společné tvoření. Tentokrát jsme měli možnost vzít do rukou žehličku a vyzkoušet si malovat horkým voskem. Tahle technika se jmenuje enkaustika a její počátky sahají do 500 let př. n. l., kdy staří Řekové, Římani a Egypťané horký vosk nanášeli na různé podklady. Malovaly se hlavně výjevy z mytologie. My jsme se do tak velkých projektů nepustili, ale všichni jsme si vyzkoušeli, jak se malují například trávy a tečky. A to všechno na podkladu, který jsme si vytvořili rovným dlouhým tahem.

Ptáte se, jak se žehličkou maluje? Je to úplně jednoduché. Na plochu žehličky si nanesete vosk, žehličku pak otočíte, jako když chcete žehlit třeba utěrky, položíte ji na křídový papír a právě klidným rovným tahem přejedete přes celý papír.

Vznikne neskutečně krásná duha, která se táhne papírem a do které se později mohou dělat další struktury. Ty vznikají prostým pokládáním a zvedáním žehličky, přejížděním hranou žehličky po obrázku nebo různými druhy nahřívání.

Technika je to jednoduchá a je plná barevných překvapení. Těšíme se, že si po novém roce enkaustiku znovu vyzkoušíme. Určitě se přidejte, stojí to za to. Sledujte náš TOTEMový rozcestník, kde se vždy včas dozvíte, co se u nás děje. Budeme se na vás těšit.