Mezigenerační setkávání nám dává hluboký smysl

Víte, že velká část našich aktivit v TOTEMu Nová Hospoda je mezigeneračních? Jsou to aktivity, které nás baví a ve kterých vidíme smysl naší práce. Snažíme se propojit dvě odlišné věkové skupiny tak, aby výsledná aktivita přinášela radost oběma stranám. Nejčastěji naše mezigenerační aktivity probíhají mezi dětmi z mateřských školek a mezi našimi seniorkami, které nám chodí pomáhat.

Probíhá to tak, že alespoň dvakrát v měsíci vyrazíme do mateřské školky nebo naopak školka zamíří k nám do TOTEMu a my pro děti připravíme aktivitu, která není ve školce běžná. Nejčastěji se jedná o tvoření s lisem na papír, pomocí kterého si děti vyrobí originální přáníčka. Mohou při této tvorbě využívat velké množství razítek, razítkovacích barev, pastelek a papírových výřezů, postupně jim pod rukama vznikají neskutečné krásy.

Technika je to hravá, barevná, uvolňující a pro děti nová a netradiční. Naše pomocnice z řad seniorek mají speciální úkol a to, být u tvoření s dětmi. Pomáhají jim, když si nejsou jisté a neví, jak materiál a pomůcky využít, a také si s nimi o tvoření povídají. Děti jim vždy rády sdělí, co je na tvoření baví, jaké barvičky mají nejraději a komu vyrobené přáníčko věnují.

A aby se pořád jen nevyrábělo, vyrážíme do školek i se sbírkou hlavolamů. Zjistili jsme, že ne každá školka disponuje tímto druhem hraček, a tak jsme vždy vítáni. Děti mají možnost si vyzkoušet jak jednoduché, tak i složitější hlavolamy dřevěné, plastové, papírové i kovové. Kromě hlavolamů máme s sebou i méně známé hračky.

V první chvíli děti přistupují k hlavolamům jako k hračkám, ale po chvíli, když zjistí, že jejich úkolem je pokusit se je rozebrat nebo naopak složit, tak je to začne bavit. První úspěchy, kdy se jim podaří nějaký hlavolam vyřešit, je motivují a my jim rádi nabídneme i těžší variantu. Nezřídka se tak stává, že ve školce objevíme talent, který dokáže vydolovat ježky z klece nebo vyklepat kuličku z krabičky.

I v tomto případě vítáme dobrovolníky, kteří do školky jdou s námi. Pomáhají dětem, motivují je a chválí za každý, i malinký úspěch při skládání nebo naopak při rozebírání hlavolamu. Nezřídka se stává, že i dobrovolník se sám zahloubá a také se snaží nějaký hlavolam vyřešit. Zrovna tak nás vždy potěší, když si jdou tuto činnost s námi zkusit i paní učitelky.

Vzhledem k tomu, že některé hlavolamy jsou i „retro“, tak si u toho všichni zavzpomínáme na dětství, a prostě si spolu užijeme dopoledne v příjemné a hravé atmosféře.

Chcete i vy být naším dobrovolníkem,
který s námi bude chodit do mateřských školek?

Ozvěte se nám. Určitě se domluvíme. Není nutné chodit všude, je možné se přidat jen do konkrétní školky, co vám ale můžeme slíbit, je, že si akci společně užijeme.

Telefonní kontakt: 777 343 692, e-mailová adresa: novahospoda@totemplzen.cz

Děkujeme při téhle příležitosti i všem, co se do této aktivity s námi již zapojili. I pro nás je to velký přínos, vidět radost, s jakou vzniká nový výrobek nebo když se podaří hlavolam vyřešit .