Podzimní voňavé setkání čtecích babiček

27. 9. 2022 jsme s našimi čtecími babičkami vyrazili do ateliéru Arteterapie Plzeň, kde pro nás bylo připraveno úžasné tvoření. Měli jsme možnost si vyrobit barevná a voňavá mýdla z glycerinové hmoty.

Jedná se o vcelku jednoduchou techniku, mýdlová hmota se rozehřívá ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě. A protože se nepracuje s vařící hmotou, nic nebrání tomu, aby si vlastní mýdlo vyrobily třeba i děti – pod dohledem dospělého to zvládnou hravě.

My jsme používali čirou a bílou glycerinovou hmotu, barvili jsme ji tekutými barvami, jak nás zrovna napadlo. Experimentům se nikdo nebránil a mýdla tak hrála všemi barvami. Dokonce se nám podařilo vytvořit si mýdla i s barevnými ornamenty. Z těch jsme měli největší radost. Mýdla jsme si také navoněli, z vůní nejvíc uspěly ty květinové a skořicová.

Hotová mýdla jsme si mohli ještě dozdobit nejrůznějšími pudry – od perleťového přes bronzový nebo stříbrný ke zlatému. Na našich mýdlových barokních andílcích a květinových vílách díky tomu lépe vynikly vzory.

Celé tvoření provázela úžasná (velmi vtipná) atmosféra, zasmály jsme se nad záludnostmi sociálních sítí, naplánovaly tvoření na příště, prostě krásně strávené dopoledne.

Ptáte se, kdo jsou čtecí babičky? Naše dobrovolnice z řad seniorek, které pravidelně docházejí do mateřských školek a čtou tam dětem. Čtení probíhá zpravidla jednou týdně a trvá zhruba na půl hodinky. Čtou se knížky, které připraví paní učitelky, nebo si čtecí babičky mohou přinést i knihu vlastní. Pro děti je čtení ve školce zpestřením, které s radostí přijímají. Zvyknou si na svou čtecí babičku a už se těší, kdy za nimi zase přijde.

Se čtecími babičkami docházíme do školek nejen kvůli čtení, ale se školkovými dětmi čas od času také tvoříme nebo hrajeme deskové i jiné hry. Vždy jednou měsíčně vyrážíme přímo do některé školky a jednou měsíčně přijíždí školka k nám do TOTEMu. Při tvoření využíváme lisem na papír Big Shot a během „hravé kavárny“ na děti čekají různé hry a hlavolamy, kterým se společně věnujeme. Klidně se k nám mohou  přidat i další dobrovolníci, rádi je vezmeme s sebou.

Pro čtecí babičky je za odměnu několikrát ročně připraven zajímavý program, kterého se mohou zúčastnit. Máte-li i vy zájem chodit číst do školek a přidat se tak k nám, určitě se na nás obraťte. Sdělíme vám rádi podrobnosti.

Líbilo se vám tvoření? Sledujte náš rozcestník, kde se vždy včas dozvíte, co chystáme. Rádi vás na nějaké naší akci přivítáme. Ať už v roli účastníka nebo třeba i pomocníka.