Setkání Klubu čtecích babiček a dědečků na Nové Hospodě

Dne 9. 6. 2022 jsme se v TOTEMu Nová Hospoda dali s Pohádkovými čtecími babičkami (dědečky v současné chvíli aktivní žádné nemáme) do tvoření – vyráběli jsme spolu záložky pro děti, kterým ve školkách pravidelně čtou, jako dárek ke konci školního roku. Zároveň jsme naše čtecí babičky chtěli společným tvořením odměnit a poděkovat jim za čas, který věnují školkovým dětem. A taky zkusit nalákat nové babičky a dědečky, kteří by mohli svým čtením potěšit další skupinky dětí ve školkách.

A proč zrovna záložky? Do každé rozečtené knížky přece záložka patří! Navíc mohou být i krásným symbolem navázaného a pokračujícího vztahu mezi dětmi a pohádkovými čtecími babičkami, které jim vlastnoručně vytvořenou záložku darují a se kterými se pravidelně nad knížkou setkávají. Děti se vždy na svou babičku těší, až jim přijde do školky přečíst pohádky, někdy před spaním, někdy po svačince, ale vždycky s láskou.

A jak takové čtení probíhá?

Většinou se koná jednou týdně necelou hodinu, vždy záleží na domluvě s konkrétní školkou. Některé babičky třeba místo čtení vyprávějí příběhy, některé si s dětmi po čtení ještě povídají, záleží, jak staré děti má babička na starosti a jaká je domluva se školkou.

Některé školky, které jsou v projektu zapojené, na oplátku vyrazily v průběhu roku i k nám do TOTEMu na Nové Hospodě, kde jsme pro ně připravili jednoduché tvoření. Děti měly krásný výlet, něco nového se u nás naučily a zároveň se viděly i se svou čtecí babičkou.

Tento projekt nám dává smysl jako jedna z nejlepších mezigeneračních aktivit, které u nás probíhají. Pokud byste i vy chtěli být toho všeho součástí a chtěli se stát naší čtecí babičkou nebo dědečkem, napište nám. Budeme rádi, když se k nám přidáte. Po prázdninové přestávce začínáme od září zase s radostí číst…

A výzva platí i pro mateřské školky. Chcete-li mít „svou“ pohádkovou čtecí babičku nebo dědečka, kontaktujte nás.

Kontaktní osoba:

Mgr. et Bc. Blanka Sýkorová
tel.: 773 319 273, e-mail: sykorova@totemplzen.cz

Více o projektu můžete zjistit zde.

Pohádkové čtecí babičky a dědečky v TOTEMu a hlavně jejich čtení v mateřských školkách podporuje Nadace Kooperativa.