Setkání Klubu čtecích babiček nad hlavolamy a rébusy

V předvelikonočním čase proběhlo v TOTEMu na Nové Hospodě setkání Klubu čtecích babiček. Téma tohoto setkání bylo Jak rozvíjet školkové děti pomocí hlavolamů a rébusů.

Pro čtecí babičky byly připraveny různé hlavolamy – plastové, dřevěné, provázkové, papírové nebo kovové. Ukázali jsme si různé způsoby, jak k řešení hlavolamů přistupovat, jak s nimi a s dětmi pracovat. Také jsme si ukázali různé fígle, jak na ně, nebo tajné značky, které se na hlavolamech dají najít.

V následné diskusi jsme se všichni shodli na tom, že pro děti je nesmírně důležité zažít úspěch, proto je dobré dětem hlavolamy dávkovat a předkládat jim nejprve ty lehké, a teprve pak ty těžší. Neplatí to ale u všech dětí. Z našich zkušeností s prací s dětmi v mateřských školkách víme, že některé dítě bude spokojené s jedním hlavolamem, se kterým si bude „hrát“ celé dopoledne, další dítě půjde poctivě od těch lehkých až k těm těžkým a další dítě bude jen zkoušet, co který hlavolam umí, a bude ho to bavit a naplňovat. Hlavolam je totiž úžasná věc, většinou se nějakým způsobem dá otočit, vysypat, vydává zvuky, zajímavě vypadá, má různé struktury, když do něj nevidíme, jsme zvědaví, co je uvnitř… Často jsou také barevné, což se dětem líbí.

Další, na čem jsme se shodli, je to, že je velká chyba dětem dopředu říkat, že hlavolam je něco, co je těžké a co nezvládnou vyřešit. Děti mají v sobě přirozenou zvědavost, která je nutí věci rozebírat sami o sobě, vůbec nepřemýšlí o tom, že se jedná o něco těžkého. Prostě to zkouší, až se jim to povede.

Aktivita se setkala s vřelým přijetím, po celou dobu všichni zkoušeli rozebrat nebo naopak složit hlavolamy, které byly připravené. Setkání bylo zároveň náborem nových babiček, jsme proto velmi rádi, že dorazily i dvě zájemkyně z řad veřejnosti. Další setkání Klubu čtecích babiček proběhne zase na podzim.