TOTEMové noviny tentokrát v elektronické podobě

Máme velmi milé reakce od čtenářů TOTEMových novin, které jsme během roku 2020 třikrát vydali v papírové formě. Proto jsme se rozhodli pokračovat, jen ta následující čísla TOTEMových novin nebudou tištěná, ale elektronická. I tak věříme, že vás osloví, příspěvky v nich potěší, třeba i inspirují… Snad přivedou k zavzpomínání a pomůžou překonat čas, než se svět a s ním aktivity v TOTEMu vrátí k blízkým setkáním. Naše TOTEMové noviny vyjdou vždy cca dvakrát do měsíce a „přistanou v emailových schránkách“ všech, kteří jsou na www.totemplzen.cz přihlášeni k odběru newsletteru. Že ještě odběr nemáte založený? Udělejte to hned a tady.

A na co se těšit v prvním vydání?

Koutek trénování paměti

Opět pro vás máme nachystané úkoly, se kterými procvičíte svou představivost, paměť, zavzpomínáte, vyzkoušíte si, zda vás spletou pestrobarevné texty. Všechny úkoly hledejte pod tímto odkazem. Jejich řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

 

Koutek pro (d)uši

Láska za lásku je pořad příběhů a rozjímání, který týden co týden připravoval pro Český rozhlas grafik a malíř Jiří Anderle. Ve svém malířském ateliéru vzpomínal na své dětství v Pavlíkově, na rodinu, sousedy, dětské radosti i smutky. Zimní vyprávění nazval Krátké dny a dlouhé noci.

Připadají vám jeho vzpomínky nějaké povědomé? Pohodlně se usaďte, poslouchejte, vzpomínejte. Poslouchat můžete pod tímto odkazem.

 

Literární koutek

V minulých TOTEMových novinách jsme vyzývali čtenáře, aby nám napsali krátký text o jejich soužití se zvířaty. Přinášíme vám toutou cestou jeden z příspěvků, který nám přišel. A opět nabízíme možnost, pokud byste s námi rádi sdíleli jakýkoli příběh vašeho života, napište jej a my jej zas příště můžeme zveřejnit. Své příspěvky posílejte nejlépe emailem: totem@totemplzen.cz. Příběh od paní Jiřiny Hrubé si můžete přečíst zde.

 

Přírodovědný koutek

V minulých dnech (8.-10. 1. 2021) jste se mohli zapojit do Ptačí hodinky a pozorovat, jací ptáčci si přiletěli zobnout něco dobrého z vašeho krmítka, a zapisovat, jaké druhy a v jakém počtu se kolem toho vašeho ptačího „prostřeného stolu“ mihly. Že nemáte v dohledu žádné krmítko, nebo zrovna to vaše zůstalo bez povšimnutí? Nevadí, teď si můžete vyzkoušet, jestli byste opeřence, kteří v zimě u krmítek (nejčastěji) hodují, vůbec poznali…

Máme pro vás připravený „ptačí kvíz“ zde. Jeho řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

Jazykový koutek

Naše dobrovolnice Irene a Wiebke si pro všechny, kteří se chtějí potrénovat v cizí řeči, nachystaly krátké úkoly z angličtiny, němčiny a španělštiny. Všechny jazykové hry a úkoly najdete zde. Jejich řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

 

Píšete rádi papírové dopisy?

Chcete se zapojit do našeho „Papírového psaní“? Napište pár řádek o tom, co je pro vás teď důležité, co rádi děláte, co vám třeba chybí, na co se těšíte… Prostě co vám nad bílým papírem poběží hlavou… Pište rukou a perem, není potřeba mít počítač… Podrobnosti najdete zde.

 

Fotogalerie

A závěrem nám dovolte zavzpomínat a přinést fotografie z jedné akce, která se konala v roce 2019 – Slavnostní vyhlášení křížovkářské ligy Plzeňského kraje. Byli jste při tom? Pak se možná najdete na fotografiích a osvěžíte si okamžiky tohoto společenského odpoledne. Nebyli jste u toho, nechte se i vy pohladit krásnou energií této akce.