Únorové číslo TOTEMových novin je na světě

Po lednovém čísle TOTEMových novin se i v únoru hlásíme s další porcí článků, úkolů, fotek a inspirace. A opět v elektronické podobě. Doufáme, že jste se na další vydání těšili a že se se zvědavostí nebo přímo s nadšením ponoříte i do čerstvých novinových příspěvků.

Připomínáme, že pokud chcete mít jistotu, že naše TOTEMové noviny nepropásnete, protože zamíří hned po vydání i do vaší emailové schránky, je třeba, abyste byli přihlášeni k odběru newsletteru. Že ještě odběr nemáte zařízený a novin(k)y z TOTEMu vám zatím nechodí? Udělejte to hned a tady.

A teď už si udělejte pohodlí a začněte listovat a pročítat jednotlivé příspěvky, únorové TOTEMové noviny jsou přímo před vámi…

Řešení z minulého čísla

V lednu jsme vám slibovali, že vám v dalším čísle prozradíme správná řešení některých úkolů z TOTEMových novin. Takže pokud jste napjatí, jestli jste si s kvízy a dalšími hříčkami poradili dobře, mrkněte sem a uvidíte, jak jste byli úspěšní.

 

 

Pohybový koutek

Že je pohyb zdravý, o tom není pochyb, často ho svému tělu dopřáváme v různých podobách třeba i pravidelně. Ale zaměřili jste někdy pozornost na své oči? I těm totiž pohyb neobyčejně prospívá. A my pro vás máme několik jednoduchých cviků, které vaše oči procvičí a příjemně osvěží. Cviky pro oční jógu najdete zde.

 

Koutek trénování paměti

Všimli jsme si, že svoji paměť trénujete docela rádi a určitě i s dobrými výsledky. Takže se připravte, další úkoly, díky kterým „zaměstnáte hlavu“, najdete tady. Tentokrát budete trénovat svoji slovní zásobu a dlouhodobou paměť. Řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

Literární koutek

V Literárním koutku ještě zůstaneme autorů – našich čtenářů, kteří již dříve zareagovali na naši výzvu a napsali nám krátký text o svém soužití se zvířaty. Přinášíme vám touto cestou další z příspěvků, který nám přišel.

A opět nabízíme možnost, pokud byste s námi rádi sdíleli jakýkoli příběh vašeho života, napište jej a my jej zas příště můžeme zveřejnit. Své příspěvky posílejte nejlépe emailem: totem@totemplzen.cz. Příběh od pana Vladimíra Dbalého si můžete přečíst zde.

 

Koutek plzeňštiny

Tímhle příspěvkem se malinko vrátíme v čase a připomeneme si adventní TOTEMové vycházky, resp. soutěž, která je zpestřila. Vy, kteří jste se k tabulím s otázkami na trasách vycházek nedostali, máte šanci otestovat svoje  znalosti plzeňštiny tady, a to na pokračování. V příštím vydání TOTEMových novin přineseme nejen řešení aktuálního zadání, ale i další plzeňská slova, jejichž význam budete odkrývat.

 

Jazykový koutek

Naše dobrovolnice Irene a Wiebke si pro všechny, kteří se chtějí potrénovat v cizí řeči, nachystaly krátké úkoly z angličtiny, němčiny a španělštiny. Všechny jazykové hry a úkoly najdete zde. Jejich řešení vám přineseme v příštím vydání TOTEMových novin.

 

 

Koutek pro (d)uši

Hromnice byly pro naše předky významným svátkem nadcházejícího jara, který byl spojen se svěcením svíček, takzvaných hromniček. Ty měly ochraňovat obydlí před bleskem a před ohněm, za bouří se dávaly za okno… K Hromnicím se váže také celá řada lidových pranostik. No, a my vás srdečně zveme k poslechu vyprávění a písní, které se s Hromnicemi a nadcházejícím jarem pojí. Zaposlouchat se můžete zde: Hromnice, světlo naděje a mladí muzikanti.

 

Koutek tradic a svátků

Masopust, zvláště jeho několik posledních dní, to je období bujarého veselí, tancovaček, maškarních rejů a průvodů masek, oslavou hojnosti a velkého hodování před obdobím půstu, které do spíží nepřinese zásoby jídla z nové úrody ani z chovu a které potrvá více než měsíc až do jarního probouzení přírody, do Velikonoc. „Svůj“ kousek masopustního veselí a dobrého jídla si můžete  vychutnat spolu s námi, i když jen na dálku. Aby vám masopustní čas lépe utíkal, připravili jsme pro vás a vaše děti či vnoučata malé rozptýlení. Více se dozvíte zde.

 

Fotogalerie

A závěrem opět lehce zabrousíme do minulosti, abychom si připomněli jednu z akcí roku 2019. Tentokrát vám nabídneme fotografie ze Setkání lektorů v TOTEMu. Uvidíte více či méně známé tváře, které vás provázejí TOTEMovými aktivitami. A stejně jako jsou pestré naše aktivity, je rozmanitá a početná „parta“ těch, kteří je vedou či jinak podporují.