Zapamatovat si nákup může být i zábava

Zná to asi každý. Přijdete do obchodu a zjistíte, že jste si zapomněli sepsaný nákup doma. A ruku na srdce. Kdo z nás si přinese domů přesně to, co si doma sepsal?

My, co se pravidelně každé úterý potkáváme v TOTEMu Nová Hospoda na kurzu trénování paměti, ale takové problémy nemáme. Během tohoto kurzu totiž pracujeme na procvičování krátkodobé i dlouhodobé paměti. Usilujeme o to, aby náš mozek neustrnul a abychom procvičovali mozkové závity. Bystrá mysl totiž znamená dobré duševní zdraví. A dobré duševní zdraví znamená větší odolnost vůči všemu, co se kolem nás děje.

A čím vším se dá paměť trénovat?

Způsobů je mnoho. Pro nás to znamená, že každé úterý je něčím jiné. Jednou si více hrajeme, jindy zase pracujeme na složitých úlohách, které nám dají pěkně zabrat. Když se vrátíme například k našemu nákupu. Pro jeho zapamatování existuje metoda kategorizace. Nákup rozdělíme do kategorií podle typu sortimentu – drogerie, ovoce, zelenina, pečivo, maso, mléčné výrobky, nápoje… A následně si ke každé kategorii přiřadíme příslušné položky nákupu. Lidský mozek rád uvažuje v ucelených strukturách a mnohem lépe si potom dané věci zapamatuje. V každé kategorii by mělo být 5-7 položek, aby to pro paměť bylo komfortní. Také je prospěšné si jednotlivé položky z daných kategorií představovat, zapamatování je potom trvalejší a dojde k lepšímu ukotvení.

Jenom o zapamatování nákupu to není

Naše setkání jsou plná rozličných aktivit. Hrajeme aktivizační hry, zkoušíme si během krátkého časového úseku zapamatovat co nejvíce odhalených předmětů (jedná se o takzvanou Kimovu hru), také hrajeme logické a dedukční hry. A když už toho máme hodně za sebou, dojde i na odlehčení. Někdy si zahrajeme bingo, jindy vyluštíme osmisměrku.

Naším krédem je spolupráce

I když každý z nás úkoly řeší povětšinou sám, pro spolupráci se místo vždy najde. Vzájemně se podporujeme, radíme si, pomáháme si, inspirujeme se. Naše setkání jsou plná zábavy, legrace a posouvání hranic v rozvoji vlastní paměti.

Chcete to také zkusit?

Pokud si říkáte, že byste se do takové aktivity docela rádi zapojili, máte možnost. Pár volných míst vám můžeme nabídnout v pravidelném kurzu trénování paměti, který se koná v úterý dopoledne (jeden od 8:30, druhý od 10:00 hod.) a poběží do konce června, nebo si počkejte na letní TOTEMový rozcestník (vyjde 24.6.2022), ve kterém najdete nabídku jednotlivých prázdninových setkání zaměřených na trénování paměti – a to je skvělá příležitost, jak si tuhle aktivitu vyzkoušet. Nezapomeňte ji využít…

Pro více informací kontaktujte Jaroslavu Zajíčkovou, tel.: 777 343 692, e-mail: novahospoda@totemplzen.cz