Jak získat dobrovolníka do mé organizace

Dotaz:

Vážená paní bakalářko,
jsem v pobytovém zařízení Sociálních služeb  již jedenáctým rokem a za mého působení, ani dle mých zjištění dříve, nikdy v zařízení nebyl žádný dobrovolník. O služby dobrovolnictví bychom měli zájem, protože v našem regionu máme dlouhodobě problém s nedostatkem pracovníků v přímé péči.

Odpověď:

Hlavním posláním Regionální dobrovolnického centra Plzeňského kraje (dále jen RDC PK) je propojovat organizace, které poptávají dobrovolnickou pomoc (tzv. přijímající organizace) s těmi, kteří nabídli svůj um a svůj volný čas pro nezištnou pomoc potřebným – s dobrovolníky.

Vedeme databázi dobrovolníků a zájemců o dobrovolnictví.

Dbáme na to, že s námi spolupracující dobrovolnické organizace nebo Lokální dobrovolnická centra doporučí pouze dobrovolníky, které zkušení koordinátoři dobře znají. Se všemi zájemci o dobrovolnictví vedeme na začátku spolupráce rozhovor. Známe impulsy, které je k dobrovolnictví přivedly; víme, v jakém oboru chtějí pomáhat; poznáme, kde budou jejich dovednosti, znalosti, um a odhodlání nejpotřebnější i nejužitečnější. Dobrovolníci přicházejí do přijímající organizace se základním proškolením, mají smlouvu dle platné legislativy s vysílající dobrovolnickou organizací a jsou pojištěni. Přijímající organizace je povinna dobrovolníka seznámit s provozem, kde bude působit, a proškolit jej v BOZP a PO. Dobrovolník ve standartní době nenahrazuje práci zaměstnanců pobytového zařízení, ale přináší svojí prací nadhodnotu pro klienty – naplňuje volnočasový prostor aktivitami, které zaměstnanec nemá v popisu práce – tvořivými aktivitami, čtením, povídáním, procházkami a podobně.

Více informací na https://www.totemplzen.cz/regionalni-dobrovolnicke-centrum/databaze-dobrovolnickych-organizaci/projekty-pro-podporu-senioru/

V průběhu dobrovolnické činnosti jsme našim dobrovolníkům stále nablízku, poskytujeme jim supervizi a odborné poradenství.

Zakládáme si na tom, že vztah založený na vzájemné důvěře máme i s organizací, kam naši dobrovolníci docházejí. Pravidelně ověřujeme, zda nedošlo ke změně požadavků na dobrovolnickou službu, a že výkon dobrovolnické služby přináší přijímající organizaci a jejím klientům nejen prospěch, ale především radost.

Přijďte za námi do naší kanceláře v Plzni. Těšíme na vás v budově TOTEMu v Bolevci v Kaznějovské ulici č. 51. Jsem tady pro vás každou středu odpoledne od 14 do 19 hodin, a ve čtvrtek dopoledne od 9 do 14 hodin. Po předchozí telefonické dohodě (736 489 755 nebo 602 388 722) i kdykoliv jindy.

Kdykoliv jsme dispozici také na el. adresách: faiferlikova@totemplzen.cz, jandova@totemplzen.cz.

Aktuality z dobrovolnictví najdete na našich webových stránkách: https://www.totemplzen.cz/centrum/regionalni-dobrovolnicke-centrum/