Kompasový pobyt v Dýšině

Druhý týden v srpnu (8. – 12.8. 2022) na faře v Dýšině probíhal pobyt dětí ze skupinky KOMPASu, což je skupinový sociálně preventivní program pro děti ve věku 6–15 let. Tento letní osobnostně rozvojový pobyt byl vyvrcholením celoroční činnosti a děti na něm společně tvořily krátké animované filmy. Pro některé z nich to byl i první delší pobyt bez rodičů. A hlavním tématem bylo animování, což si děti samy vybraly po březnové animační dílně.

V pondělí odpoledne dostaly děti formou videohovoru základní informace, co to je animace a jak lze různé jednoduché animace vytvářet, rozdělily se do dvou skupin, domluvily se, že budou animovat z modelíny, vymýšlely příběh a vyráběly pro něj z postavičky, aby druhý den pod vedením naší kolegyně Maru Vaškové mohly začít s animováním.

Úterý bylo celé zasvěcené tvorbě. Děti i my dospělí jsme zjistili, že to není jen tak, že je třeba dávat pozor na spoustu věcí, dělat s postavičkami jen malé změny, aby výsledný pohyb byl co nejplynulejší, stativ že musí být přilepený, aby se ani nehnul, a tak dále, a tak podobně… Dětem to šlo od ruky, dokonce nechtěly ani jít na koupaliště a radši animovaly, a stálo to za to! Večer měla každá skupinka hotový svůj první krátký animovaný film.

Ve středu jsme s animováním pokračovali, ale už byl čas i na koupání a zmrzlinu a večer na táborák a buřty. Ve čtvrtek jsme vyrazili na výpravu k říčce Klabavě do Nové Huti a odpoledne opět na koupaliště do Smědčic, kde jsme díky radě pana faráře Libora Bučka objevili krásné koupaliště s čistou vodou a málo lidmi. A v pátek jsme balili, uklízeli a krátce po obědě jsme vyrazili k domovu.

Tábor se nám vydařil a za to, že se mohl konat děkujeme Nadačnímu fondu Albert, Klubu přátel dětí DD a také farnosti Dýšina a P. Liboru Bučkovi.

Atmosféru tábora můžete nasát z fotek ve fotogalerii a chcete-li se podívat na krátké filmy, které děti vytvořily, navštivte náš YouTube .

A za rok pojedeme zas!