Miniprojekty evropských dobrovolnic

Je to neuvěřitelné, ale je tomu již rok, co k nám do TOTEMu přijely nové evropské dobrovolnice, Irene ze Španělska a Wiebke z Německa. Dívky s námi strávily v TOTEMu krásných 12 měsíců. Měly sice podmínky ztížené tím, že do našich životů zrovna výrazně zasáhla epidemie covidu, ale ony se s tím popasovaly skvěle. Po celou dobu vedly konverzační kluby v angličtině, němčině a španělštině, v době, kdy nebylo možné se setkávat reálně, připravily pro naše klienty online formu konverzací a udržely je tak v kontaktu s jazykem a ostatními lidmi.

Uteklo to jako voda a přišel čas loučení. Na závěr svého pobytu si dobrovolnice připravily každá svůj miniprojekt – libovolnou aktivitu podle svého zaměření.

Wiebke, která se zajímá o historii, zaujalo, že při konverzacích s našimi klienty vyslechla mnoho zajímavých příběhů. Rozhodla se proto některé zachytit do formy menší knihy, nebo spíše brožury s názvem Plzeňáci a jejich příběhy, kde je možné si přečíst deset příběhů obyvatel Plzně, přičemž polovina jsou „starousedlíci“ a polovina cizinci, kteří v Plzni žijí, což se zajímavě doplňuje. Každý příběh je svázaný s konkrétním místem v Plzni a pojí se s fotografiemi, které Wiebke pořídila. Texty jsou česky, anglicky a německy. Vytváří to zajímavý obrázek o našem městě, jehož energii společně tvoří jak místní, tak i lidé zdaleka, kteří si naše město vybrali jako svůj domov. Knihu pak Wiebke představila v TOTEMu v pondělí 23. srpna 2021 od 17 h. v rámci akce nazvané Plzeň – prostor pro sdílení. Po předvedení knihy a přečtení ukázek se společně diskutovalo o životě v Plzni, sdílely se vzpomínky a zajímavé zážitky spjaté s naším městem.

Irene si připravila zážitkové odpoledne ve znamení španělského temperamentu, aby nám přiblížila kulturu své rodné země. V úterý 24. srpna 2021 od 17 h. bylo v malém sále přichystané tradiční španělské občerstvení a tančil se tradiční španělský tanec chotis. Aby se návštěvníci mohli na akci připravit, natočila Irene instruktážní video o tom, jak se tanec tančí (najdete ho na TOTEMovém youtube kanálu). Španělské pochoutky byly opravdu výborné, návštěvníci si zatančili a popovídali.

Děkujeme Irene a Wiebke za zajímavé a podnětné zážitky, které nám připravily, a přejeme jim mnoho štěstí v jejich budoucím životě. Nyní je čeká krásný čas vysokoškolských studií.

Něco končí, něco začíná…a k nám do TOTEMu už se chystají nové dobrovolnice Bea a Emma, opět španělsky a německy mluvící. Moc se těšíme!