Hravé rozloučení s prázdninami

Školní rok už je sice v plném proudu, ale prázdniny z nás ještě nevyprchaly. Právě proto TJ Sokol a SDH Červený Hrádek uspořádali Rozloučení s létem. Pro děti byla připravena stopovačka motivovaná letními tábory alias „Pírky“. Ta se skládala z pěti stanovišť s různými úkoly. Ten, kdo všechny splnil, dostal v cíli sladkou odměnu. A nejen to. Po skončení hry zapálili červenohrádečtí dobrovolní hasiči oheň a každý, kdo se zúčastnil, dostal buřta na opečení.

Nutno podotknout, že stopovačka nenadchla jen děti. Úkoly jako sestřelování plechovek míčkem nebo shazování petflašky proudem vody ze stříkačky plnili i dospělí. Hráli si tak rodiče i táboroví vedoucí. A také jejich snaha byla oceněna špekáčkem. Ten měli možnost po snědení hned vytancovat. Až do večerních hodin totiž hrála skupina HastrMan Rock.

Kromě her a hudby si děti v parku mohly něco vyrobit v dílničkách nebo si nechat namalovat nějaký obrázek na ruku či obličej. A ani v tomto ohledu dospělí nepřišli zkrátka. Byly pro ně připraveny stánky s občerstvením včetně čepovaného piva, vína a palačinek.

Děti z „Pírek“, tedy táborů (spolu)pořádaných TOTEMem, z.s. se jednoznačně shodly v tom, že chtějí jet na tábor i příští rok. Někteří rodiče dokonce na popud svých ratolestí sami přišli za organizátory, aby jim o podobných akcích dávali vědět. Úspěch tábory ovšem neslavily pouze v zábavě dětí, ale i u dobrovolníků. Ti vidí velký přínos v tom, že se děti naučily věci, které z domova neuměly. Řeč je zejména o práci s nářadím, ale také o výrobě výtvarných předmětů nebo praktické znalosti přírody. A nejen to. „U některých dětí bylo vidět, že se na začátku tábora v podstatě nechtěly zapojit do kolektivu. Potom, v podstatě během několika dní, to zmizelo, a nakonec se jim ani nechtělo od ostatních domu za rodičema,“ dělí se o svůj postřeh jeden z dobrovolníků.

Vzhledem k tomu, co nám řekly děti, dobrovolníci a vedoucí, bereme naši letní misi za splněnou. Tímto děkujeme organizacím Arteda a Bampaburaschool, které tábory pomáhaly zorganizovat a některým poskytly i své prostory. A především děkujeme všem dobrovolníkům, díky kterým se našich 7 táborů mohlo zúčastnit více než 100 dětí.