Táborové Tyrkysové, Modré a Šedé pírko létají ve městě i v přírodě

Minulý týden jsme navštívili Oranžové a Červené pírko, tedy tábory pořádané ve spolupráci s Bampaburaschool a se sdružením Arteda. Jelikož TOTEMoví dobrovolníci (spolu)pořádají celkem sedm kempů, tak jsme se tento týden mohli podívat na další. Tentokrát jsme se přesunuli do Tyrkysového pírka v Božkově, Modrého v Dobřívě u Rokycan a Šedého na Červeném Hrádku. I tam totiž byly děti, které díky podpoře MŠMT mohly s ostatními zažít dobrodružství, na která jen tak nezapomenou.

Tyrkysové pírko, pořádané ve spolupráci se sdružením Arteda, se neslo ve znamení tvoření a výletů do blízkého okolí. Hlavním cílem vedoucích bylo navrátit dětem do života řád, který často ztratily kvůli distanční výuce a především znovunalezení radosti ze zapojení do kolektivu. Každý den začínal rozcvičkou na dvorku, pokračoval vyráběním různých věcí, odpoledními vycházkami spojenými s hrami a končil doděláváním různých výrobků. Děti si zkusily drátování, práci s korálky, a po celou dobu tábora vytvářely koláž ze starých kalendářů, různých látek a všeho, co v okolí našly, s libovolnou tématikou.

Šedé pírko létalo od výletu k výletu. Tábor byl sice příměstský, ale ve městě se jeho účastníci příliš neohřáli. Téměř každý den děti s vedoucími nachodili až 14 kilometrů! Pouhé chození však nebylo hlavní náplní dne. Malí táborníci si zkusili jízdu na koních v Újezdě, lamatreking a objevili také, jakou zábavu skrývá lanový park. Celotáborová hra nicméně zahrnovala i vymýšlení příběhů. Hlavními se staly Liška Ryška a Pták Ohnivák, kterého děti vyrobily. A musíme uznat, že si je rozhodně podobný!

Indiánské modré pírko konající se pouhé půl hodiny od centra Plzně v Dobřívě u Rokycan bylo vedeno samotným indiánským šamanem a jeho třemi pomocnicemi. Táborová hra nesloužila jen k zábavě, ale učila táborníky, i jak se mají lidé chovat. První den měly děti za úkol rozluštit moudré indiánské zákony. Jsou napsány na obrázku u tohoto článku, zvládnete je rozluštit i vy? Pokud ano, tak si za odměnu můžete za pomoci klacků, provázku a hřebíků vytvořit rám, který bude symbolizovat loď, na které budete překonávat různé nástrahy, abyste unikli z pustého ostrova. Nebo se můžete zajít podívat do dobřívského hamru na dobové kováře při práci. A kdyby vám i to bylo za odměnu málo, tak si můžete udělat táborák.

Příští týden se podíváme do posledního, Zeleného, pírka, jehož účastníci právě poznávají naši českou přírodu a učí se fotit líp, než ledajaký fotograf.