52 týdnů

52 týdnů byl v roce 2015 společný projekt organizací TOTEM, z.s, Fotoklub Plzeň a Elpida Praha. Jeden rok je dlouhý přesně 52 týdnů a my jsme na začátku roku 2015 hledali fotografy (amatérské i profesionální), kteří by chtěli společně s námi mapovat zajímavé okamžiky každého týdne roku 2015. Projekt byl především hrou, nejednalo se o soutěž.

Smysl projektu

Smyslem projektu bylo vyfotit každý týden jednu zajímavou a inspirativní fotografii na předem dané téma. Některá témata byla jednoduchá (např. O ženě, Láska, Květina), některá naopak velmi zapeklitá. Jen se zkuste zamyslet nad tím, co byste vyfotili vy na téma Dadydodedydydededadydes. Účastníci projektu zažívali dobrodružství při hledání témat kolem sebe a snažili se o jejich fotografické ztvárnění. Někdy nás překvapila nápaditost fotografů, kdy například jeden účastník k tématu „Čistá duše“ vyfotil duši z bicyklu v umyvadle.

Všechny fotografie se shromažďovaly na internetovém portálu Flickr, kde si je stále můžete prohlédnout: https://www.flickr.com/photos/129210938@N07/sets.

Účastníci projektu měli možnost sdílet své fotografie se skupinou profesionálních i neprofesionálních fotografů. Získávali tak zpětnou vazbu na svou práci a inspirace pro své focení. Dále měli možnost rozvíjet se v oblasti tvorby, zpracování fotografií a dalších technologií a v neposlední řadě vystavovat svoje fotografie na společných výstavách. Projekt spojil amatérské fotografy s těmi, co mají za sebou již řadu zkušeností. Účastníci nejvíc ocenili diskuse a rady těch zkušených, jak pokud jde o výběr témat, tak kompozice. Zatímco první fotografie začátečníků byly „více amatérské“, ke konci už bylo vidět, jak si kdo vzal rady k srdci.

Vždy poslední středu v měsíci probíhala pravidelná setkání, kde byly všechny fotografie z uplynulých týdnů diskutovány a nazírány ze všech úhlů. Účastníci projektu měli také možnost společné vycházky se členy Fotoklubu Plzeň, kdy zkoušeli fotit nějakou originální fotografii na téma Zrození venku v přírodě, konkrétně u rybníku Šídlovák. Jakoby členové fotoklubu akci předem připravili, u rybníka jsme zrovna narazili na mladou paní, která byla těhotná a vypadala jako víla. To se pak fotí jednoduše.

Dalším bonusem pro účastníky projektu byl workshop na téma Focení mobilním telefonem, kdy účastníci dostali zapůjčené telefony Huawei a zkoušeli si všechny možné vychytávky, které tento telefon nabízí. Druhý workshop na téma Foťte lépe proběhl 23.11.2015 a poslední, třetí workshop na téma Foťte lidi, se uskutečnil 10.1.2016.

Výstavy v rámci projektu

Celkem se uskutečnily dvě výstavy. První vernisáž fotografické výstavy 52 týdnů proběhla ve čtvrtek 10.9.2015 od 17:00 v prostorách TOTEM, z.s. K vidění byly fotografie účastníků projektu vytvořené během poloviny plánovaného období, tedy za 26 týdnů roku 2015. Výstava byla pojata také interaktivně, návštěvníci se mohli zapojit do soutěže o sladkou odměnu.

Druhá vernisáž výstavy se uskutečnila 19.1.2016 od 17:00 v TOTEM, z.s. Obou vernisáží výstavy se zúčastnilo mnoho lidí nejen z Plzně, ale přijeli za námi i návštěvníci z pražského centra Elpida.

Na vernisáži, která byla jednak oslavou krásného a inspirativního roku, ale také zakončením roční práce, byla cítit velká nostalgie a tak trochu smutek. Přece jen celý rok týden co týden pátrat, hledat, promýšlet, fotit, fotit a raději ještě jednou fotit, pak poslat tu „nej fotku“ týdne… to už se stane rituálem. A teď se někteří účastníci zastavili a zjistili, že jim „něco“ chybí. Nebojte, v TOTEMu většinou přijde nápad dřív, než se nadějete a tak jsme již v roce 2016 zahájili další fotografický projekt s názvem FOTODIALOG.

Fotografie z první vernisáže výstavy projektu 52 týdnů si můžete prohlédnout zde: https://www.zonerama.com/TOTEM-RDC/Album/907608.

Fotografie z druhé vernisáže výstavy projektu 52 týdnů si můžete prohlédnout zde: https://www.zonerama.com/TOTEM/Album/1147610.