Fotodialog

Zkusme vyprávět příběh prostřednictvím fotografií

V roce 2015 jsme se jako jedni z partnerů účastnili úspěšného fotografického projektu 52 týdnů, ve kterém se mapovaly zajímavé okamžiky celého roku. Po ukončení projektu jsme cítili ze strany fotografů, kteří se do projektu zapojili, jistou nostalgii a smutek, že vše skončilo. I nám se začalo stýskat, a proto jsme se rozhodli přijít s projektem novým. Fotodialog je vlastně příběh beze slov… Na počátku jsme dali dohromady dvojice účastníků, kteří se vzájemně vůbec neznají. Jedná se o studenty, dospělé i seniory. Přidělili jsme jim nové e-mailové adresy, aby nebylo poznat, zda fotografie posílá muž či žena.

První běh projektu odstartoval na jaře roku 2016 a od té chvíle každá dvojice psala svůj příběh, pouze prostřednictvím fotografií, beze slov. Jeden z dvojice byl určen, aby příběh začal a poslal první fotografii. Druhý z dvojice měl po obdržení fotografie přesně týden na to, aby na ni odpověděl – ale opět pouze fotografií. Rozvíjely se nám tak zajímavé příběhy, které vyvrcholily po vzájemné výměně 10 fotografií. Pak došlo ke společnému setkání, dvojice se zde poprvé potkaly a vznikla jejich společná portrétová fotografie. Na setkání jsme si fotografie promítly a povídali jsme si o tom, proč daný fotograf poslal právě tu určitou fotografii, porovnávali jsme dojmy se skutečností. Druhý běh projektu proběhl na podzim roku 2016.

Celý projekt trval 20 týdnů, zúčastnilo se ho 30 dvojic fotografů (celkem 49 lidí) a vyměnili si mezi sebou 293 fotografií. Složení účastníků projektu bylo různorodé. Někteří jsou klienty TOTEMu, jiní jsou klienty pražského centra ELPIDA, další jsou členy spolku FOTOKLUB Plzeň a poslední skupinou jsou žáci a učitelé z 26. základní školy v Plzni. Projekt se tak stal mezigeneračním dialogem mezi různými věkovými kategoriemi.

Na konci roku 2016 pak vznikla úžasná výstava ze všech Fotodialogů. Po jejím skončení výstava putovala na plzeňskou radnici a následně pak do prostorů 26. základní školy v Plzni.