Aktuální ročník (2020)

Jaro 2020

Letošní rok byl i pro fungování naší TOTEMové zahrady tak trochu jiný. Po zimě jsme společně s kolegyní probudily zahrádku ze zimního spánku a začaly jsme o ni pečovat. Zasadily jsme sazeničky, zasely semínka a těšily jsme se na příchod dětí ze 7. mateřské školy. Do našich očekávání však v březnu nemile zasáhl malý vir, který bohužel neumožnil to, aby se každé pondělí TOTEM rozezvučel veselým smíchem dětiček. Proto jsme se o zahrádku staraly jen s kolegyní, máme krásné jahůdky, rybíz už začíná červenat, ale bez dětiček a seniorů dobrovolníků to prostě není ono. A tak se už moc těšíme na podzim, až se vše vrátí do normálních kolejí. Nyní zahradu využíváme převážně jako zázemí pro skupiny seniorů, kteří se v TOTEMu stýkají.

V polovině června nás ale přece jen přišly navštívit dětičky z mateřské školy. V době koronavirového šílenství se řada z našich dobrovolníků proměnila v profesionální šičky a šila roušky. Roušky byly určeny pro veřejnost, pro různé instituce, které je potřebovaly a mimo jiné i pro mateřské školy. Těm jsme věnovali roušky čistě bílé, určené k dozdobení. A právě jednu várku dostaly i naše dětičky, které k nám dochází na terasu a v červnu se nám přišly pochlubit, jak si roušky krásně ozdobily. Máme z toho velkou radost. Při návštěvě v TOTEMu samozřejmě nesměla chybět ani ochutnávka sladkých jahůdek.

Léto 2020

V létě jsme uspořádali na terase mnoho krásných akcí, jednou z nejoblíbenějších je grilování, které jsme uskutečnili dvakrát. Společně s klienty jsme se byli podívat v Ekozahradě Raková, více o našem úžasném výletu si můžete přečíst zde. Celé léto jsme se také poctivě o zahrádku starali, zalévali jsme (i když letos nám vydatně pomohlo počasí), ochutnávali jsme rybíz, hrášek a jahody.

Podzim 2020

I na podzim jsme se těšili, až k nám zase přijdou děti z mateřské školky, situace tomu však chtěla jinak a byli jsme opět poznamenáni 2. vlnou epidemie koronaviru. O zahrádku se staráme a v listopadu jí opět připravíme na zimu, která má být letos opravdu tuhá. Jsme také moc rádi, že se projekt zahrady krásně rozjel i na naší pobočce na Doubravce (více info naleznete zde), kam také dochází děti z mateřské školy a senioři dobrovolníci. Jak u nich vypadalo první mezigenerační zahradničení, se můžete podívat zde.