Akce spojené se zahradou

Mimo pravidelných aktivit, které se na zahradě konají (mezigenerační zahradničení dětí a seniorů a Zahradnický klub), poskytuje zahrada také možnost konání jednorázových akcí a příjemné prostředí pro naše klienty.

V létě 2020 jsme využili terasu a obklopeni bujnou zelení jsme tvořili v našich kreativních dílnách, sešli jsme se na podvečerní akci za doprovodu akordeonu, využívali příjemného posezení při konzultacích s našimi klienty, na zápisech do kurzů a rozcestníkových akcí atd.

Skupinka dobrovolníků ze Zahradnického klubu se vydala do obce Sedlecko na kotvičníkovou farmu, aby si tak rozšířila své znalosti, inspirovala se a mohla tak něco přenést také k nám na zahrádku. Společně s touto skupinkou a zahradními architektkami jsme také vymýšleli budoucí podobu zahrady.

V září přivítala zahrada řadu návštěvníků na Slavnostním zahájení TOTEMového roku, při kterém také byla doubravecká pobočka oficiálně otevřena.

V rámci rozcestníkové akce jsme se ještě jednou vydali na exkurzi kotvičníkové farmy.

V říjnu jsme uspořádali náš první kuchařský workshop pod názvem Z darů TOTEMové zahrádky, na kterém jsme si z vypěstované zeleniny společně uvařili několik dobrot – petrželové pesto, hummus z cizrny, pražená dýňová semínka a dýňový krém.

Listopadové vaření jsme bohužel museli, vzhledem k vládním opatřením zakazujícím hromadné akce, zrušit.

V prosinci nám Nadační fond Zelený poklad schválil projekt na další budování zahrady, které nás čeká v roce 2021. Děkujeme!

V únoru 2021 byl náš projekt podpořen také grantovým programem Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Děkujeme!

Na jaře se začalo dle projektu pracovat na přestavbě zahradypřestavovalo se, budovalo, stavělo, kopalo, sázelo a nainstalovala se podzemní nádrž, abychom mohli na zalévání využívat dešťovou vodu.

Od května se opět začal každý týden pravidelně scházet Zahradnický klub a proběhla u nás první Burza zahradních rostlin. Ten, kdo měl doma přebytečné sazeničky, tak je k nám mohl přinést. A my jsme je pak poslali dál. Každý si k nám mohl přijít vybrat to, co mu na zahrádce chybí.

V červnu jsme si na terase povídali o bylinkách, dvakrát se sešly děti z MŠ s našimi seniory v rámci mezigeneračního zahradničení a otevřeli jsme vrátka zahrádky široké veřejnosti v rámci celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad.

V létě tu vše zrálo, kvetlo a sklízela se úroda. Několikrát jsme na terase společně posnídali, vařili, naučili se vyrábět tinkturu z bylinek a namíchali si čaje, renovovali staré květináče. A protože se rádi inspirujeme, navštívili jsme v rámci rozcestníkových akcí i jiné zahrady – Luftovu, Hruškovu a klášterní zahradu dominikánů.

Také v září jsme využili příjemného prostředí zahrádky ke společné snídani a dalším akcím, mezi které patřilo např. zpívaní či Zahájení TOTEMové sezóny. A také jsme mezigeneračně zahradničili (Spolupráce s mateřskou školou – Doubravka – TOTEM Plzeň (totemplzen.cz).

V říjnu jsme se v rámci prohlubování znalostí o přírodě a léčivých rostlinkách vydali za podzimními bylinkami kolem řeky Úslavy a po roce na exkurzi kotvičníkové farmy v Sedlecku, také vařili z toho, co nám zahrádka zrovna nabídla, a povídali si o bezodpadové domácnosti.

V listopadu jsme opět vařili dobrůtky ze zeleniny, kterou jsme si vypěstovali. A také jsme se zahradníky uzavřeli zahradnickou sezónu.

V prosinci jsme si s dětmi z 50. MŠ zazpívali na usínající zahradě koledy a ozdobili na terase domečku vánoční stromeček.

V dubnu 2022 jsme s dětmi a seniory na našem prvním setkání společně přivítali jaro a na druhém jsme zahradničili, vyráběli, zpívali.. 

V květnu se na zahrádce opět začala každý týden scházet parta seniorských dobrovolníků, kteří nám s láskou a péčí pomáhají. Také proběhl druhý ročník oblíbené Burzy zahradních rostlin.

V červnu se otevřela vrátka zahrádky v rámci Víkendu otevřených zahrad.

V květnu a červnu jsme se na zahrádce vídali na našich pravidelných setkáních se seniory a dětmi ze školky.

V létě byla zahrada příjemným místem pro společná setkávání.

V září jsme s našimi hosty a klienty oslavili na zahrádce začátek TOTEMové sezóny 2022/23 a také přivítali s našimi seniory novou partu dětiček z 50. MŠ.

S dětmi školkáčky jsme se pravidelně vídali celé září a říjen.

Od listopadu na nějaký čas zvolnila několikaměsíční intenzivní práce seniorů v Klubu zahradníků. I tak se budou přes zimu nadále vídat, zpracovávat úrodu a plody své práce a připravovat se na příští rok.

V dubnu 2023 se začala TOTEMová zahrádka probouzet po zimním spánku a přivítali jsme tu společně s našimi seniory dvě třídy dětí z 50. MŠ, které k nám pak chodily pravidelně. Zároveň se tento měsíc opět začal pravidelně každé pondělí scházet Zahradnický klub.

V květnu proběhla na TOTEMové zahradě již tradiční Burza zahradních rostlin. Každý mohl přinést i si samozřejmě odnést sazeničky rostlin a sdílet zkušenosti s pěstováním a zahradničením.

V červnu otevřela naše zahrádka svá vrátka v rámci celorepublivé akce Víkend otevřených zahrad.

V létě byla zahrádka příjemnou oázou klidu, setkávání a místem konání různých akcí, mezi které patřila např. Bylinková přednáška či Snídaně na terase.

Od září se začaly, po prázdninové pauze, opět vídat děti spolu se seniory na pravidelných setkáních. Konec léta byl také tradičně časem zahájení nové TOTEMové sezóny 2023/2024. K této příležitosti jsme uspořádali malou zahradní slavnost.

V říjnu byla zahrada místem několika krásných setkání dětí a seniorů. A samozřejmě se zde také pravidelně, jako i předešlé měsíce, scházel každý týden Zahradnický klub.