Akce spojené se zahradou

Mimo pravidelných aktivit, které se na zahradě konají (mezigenerační zahradničení dětí a seniorů a Zahradnický klub), poskytuje zahrada také možnost konání jednorázových akcí a příjemné prostředí pro naše klienty.

V létě 2020 jsme využili terasu a obklopeni bujnou zelení jsme tvořili v našich kreativních dílnách, sešli jsme se na podvečerní akci za doprovodu akordeonu, využívali příjemného posezení při konzultacích s našimi klienty, na zápisech do kurzů a rozcestníkových akcí atd.

Skupinka dobrovolníků ze Zahradnického klubu se vydala do obce Sedlecko na kotvičníkovou farmu, aby si tak rozšířila své znalosti, inspirovala se a mohla tak něco přenést také k nám na zahrádku. Společně s touto skupinkou a zahradními architektkami jsme také vymýšleli budoucí podobu zahrady.

V září přivítala zahrada řadu návštěvníků na Slavnostním zahájení TOTEMového roku, při kterém také byla doubravecká pobočka oficiálně otevřena.

V rámci rozcestníkové akce jsme se ještě jednou vydali na exkurzi kotvičníkové farmy.

V říjnu jsme uspořádali náš první kuchařský workshop pod názvem Z darů TOTEMové zahrádky, na kterém jsme si z vypěstované zeleniny společně uvařili několik dobrot – petrželové pesto, hummus z cizrny, pražená dýňová semínka a dýňový krém.

Listopadové vaření jsme bohužel museli, vzhledem k vládním opatřením zakazujícím hromadné akce, zrušit.

V prosinci nám Nadační fond Zelený poklad schválil projekt na další budování zahrady, které nás čeká v roce 2021. Děkujeme!

V únoru 2021 byl náš projekt podpořen také grantovým programem Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Děkujeme!

Na jaře se začalo dle projektu pracovat na přestavbě zahradypřestavovalo se, budovalo, stavělo, kopalo, sázelo a nainstalovala se podzemní nádrž, abychom mohli na zalévání využívat dešťovou vodu.

Od května se opět začal každý týden pravidelně scházet Zahradnický klub a proběhla u nás první Burza zahradních rostlin. Ten, kdo měl doma přebytečné sazeničky, tak je k nám mohl přinést. A my jsme je pak poslali dál. Každý si k nám mohl přijít vybrat to, co mu na zahrádce chybí.

V červnu jsme si na terase povídali o bylinkách, dvakrát se sešly děti z MŠ s našimi seniory v rámci mezigeneračního zahradničení a otevřeli jsme vrátka zahrádky široké veřejnosti v rámci celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad.

V létě tu vše zrálo, kvetlo a sklízela se úroda. Několikrát jsme na terase společně posnídali, vařili, naučili se vyrábět tinkturu z bylinek a namíchali si čaje, renovovali staré květináče. A protože se rádi inspirujeme, navštívili jsme v rámci rozcestníkových akcí i jiné zahrady – Luftovu, Hruškovu a klášterní zahradu dominikánů.

Také v září jsme využili příjemného prostředí zahrádky ke společné snídani a dalším akcím, mezi které patřilo např. zpívaní či Zahájení TOTEMové sezóny. A také jsme mezigeneračně zahradničili (Spolupráce s mateřskou školou – Doubravka – TOTEM Plzeň (totemplzen.cz).

V říjnu jsme se v rámci prohlubování znalostí o přírodě a léčivých rostlinkách vydali za podzimními bylinkami kolem řeky Úslavy a po roce na exkurzi kotvičníkové farmy v Sedlecku, také vařili z toho, co nám zahrádka zrovna nabídla, a povídali si o bezodpadové domácnosti.

V listopadu jsme opět vařili dobrůtky ze zeleniny, kterou jsme si vypěstovali. A také jsme se zahradníky uzavřeli zahradnickou sezónu.

V prosinci jsme si s dětmi z 50. MŠ zazpívali na usínající zahradě koledy a ozdobili na terase domečku vánoční stromeček.

V dubnu 2022 jsme s dětmi a seniory na našem prvním setkání společně přivítali jaro a na druhém jsme zahradničili, vyráběli, zpívali.. 

V květnu se na zahrádce opět začala každý týden scházet parta seniorských dobrovolníků, kteří nám s láskou a péčí pomáhají. Také proběhl druhý ročník oblíbené Burzy zahradních rostlin.

V červnu se otevřela vrátka zahrádky v rámci Víkendu otevřených zahrad.

V květnu a červnu jsme se na zahrádce vídali na našich pravidelných setkáních se seniory a dětmi ze školky.

V létě byla zahrada příjemným místem pro společná setkávání.

V září jsme s našimi hosty a klienty oslavili na zahrádce začátek TOTEMové sezóny 2022/23 a také přivítali s našimi seniory novou partu dětiček z 50. MŠ.

S dětmi školkáčky jsme se pravidelně vídali celé září a říjen.

Od listopadu na nějaký čas zvolnila několikaměsíční intenzivní práce seniorů v Klubu zahradníků. I tak se budou přes zimu nadále vídat, zpracovávat úrodu a plody své práce a připravovat se na příští rok.