Spolupráce s mateřskou školou

Září 2020

V září ožila zahrada také dětskou energií. Poprvé se tu sešly děti ze třídy Kytička z nedaleké 50. MŠ s našimi seniorkami. Společně poznávaly zeleninu, sklízely mrkev a rajčátka, zalévaly, hledaly kompost, poznaly zdejší zvířecí obyvatele, hledaly a vybarvovaly obrázky, vyloupávaly fazole, malovaly, povídaly si.

Naším cílem je poskytnout prostor a příležitost k dialogu mezi dětmi a seniory a jejich vzájemnému obohacení, rozvíjet a podporovat lásku a úctu k přírodě, učit se novým věcem, učit se navzájem.

Říjen 2020

Po 14 dnech jsme se opět potkali s dětmi ze třídy Kytička. A protože jsme měli tentokráte dvě střídající se skupiny a tudíž méně času, museli jsme to vzít opravdu hodně rychle.. Vytrhnout červenou řepu v duchu pohádky O veliké řepě, proběhnout dráhu a roztřídit řepu do košíků a hrnců, vytvořit si kaštánkový zápich, něco namalovat, vytrhnout mrkvičky, otrhat rajčátka a kedlubny, zastříhat květy měsíčků, vyloupat fazole. Ale všechno jsme to zvládli, s úžasnými malými pomocníky to byla zase jedna velká radost.

Červen 2021

Po dlouhé době k nám dorazila parta úžasných dětiček ze třídy Kytička, moc jsme se na všechny těšili! Motivem setkání byli motýli. A také jsme sázeli a zalévali, aby nám to tu pěkně rostlo a nejen motýlci se na naši zahrádku rádi vraceli.

V červnu jsme se viděli ještě jednou a povídali si o včelkách, vyráběli jsme jim občerstvení – sladkou kašičku pro případ, když jsou včelky hodně unavené, osadili jsme si a ozdobili květináč a samozřejmě zalévali.

Září 2021

Jsme moc rádi, že jsme na TOTEMové zahradě mohli s našimi seniory přivítat třídu nových dětiček ze třídy Kytička. Prohlédli jsme si společně zahrádku, seznámili se se žížalou Elinkou, poznávali zeleninu, která tu roste, tahali řepu, ochutnávali hrášek, zalévali, trošku i běhali, také malovali a povídali si .

V záři ožila zahrádka krásnou dětskou energií ještě jednou při našem dalším mezigeneračním setkání, na kterém jsme „vařili“ lečo , zalévali a přesazovali.

Říjen a listopad 2021

Dva říjnové a dva listopadové termíny nám bohužel nevyšly, dešti a větru jsme neporučili, zahradnický rok je zkrátka nevyzpytatelný. Moc se těšíme se na další setkávání.

Prosinec 2021

Zahrada odpočívá, a tak jsme v prosinci s dětmi nazdobili malý stromeček na zahradě a užili si sněhové radovánky :-).

Duben 2022

První letošní setkání dětí a seniorů na naší TOTEMové zahrádce se neslo v duchu oslav jara a Velikonoc. Moc jsme se na všechny děti těšili a společně strávený čas jsme si všichni moc užili. Jukněte do odkazu zde.

Na našem dalším dubnovém setkání jsme s dětmi udělali kus práce – hledali jsme jarní květiny, přesazovali bylinky do květináčků a připravovali je na Burzu zahradních rostlin, seli karotku, vyrobili si zajíčka a zazpívali si. Fotečky najdete zde.

Květen 2022

Společně jsme si zas užili hezký čas na zahrádce.. Hledali jsme, co za ten týden povyrostlo, seli ředkvičky, osadili truhlíky a ozdobili je keramickými zápichy, rozesadili další sazeničky, vyráběli papírovou kytičku, povídali si o včelkách  a „vařili“. Nakouknout můžete zde.

Na druhém květnovém setkání jsme  hledali malé žížalky, které se nám po dešti rozutekly po celé zahrádce, prošli si žížalí cestičky, pleli, aby nám rostlinky hezky rostly, seli hrášek, zasadili muškáty, zkontrolovali a doplnili včelí kašičky, sklidili ředkvičky, vyráběli, chytali ryby, povídali si. Mrkněte se na to všechno zde.

Červen 2022

Tématem červnového potkání se na TOTEMové zahrádce byla voda, což děti v horkém dopoledni obzvláště ocenily. Společně jsme vyzkoušeli vodní hru z různých hadic, lahví a trychtýřů, objevili jsme mezi záhony novou fontánku, kterou pohání sluníčko, malovali duhu, foukali do domácích bublifuků, hráli hry, zalévali, povídali si a otrhali první jahůdky. Fotečky k nahlédnutí zde.

Druhé červnové a zároveň poslední setkání jsme si jako vždy moc užili – vzpomínali jsme, co jsme tu společně od září prožili, malovali kakaem to, co se nám tu nejvíce líbilo nebo nás jinak zaujalo, hráli si s vodní hrou a bublifuky, seli hrášek, zalévali, trhali a pochutnali si na plodech naší práce – červeňoučkých jahůdkách, povídali si. Nakouknout můžete zde.

Září 2022

Na TOTEMové zahrádce jsme s dědou Vládíkem a babičkami Věrkou a Maruškou přivítali nové děti ze třídy Kytička z 50. MŠ. Seznámili jsme se, povídali si, tvořili, vyzkoušeli vodní hru, vytrhali a omyli mrkvičku, ochutnali měsíční jahůdky a vymysleli jméno pro žížalku, tedy vlastně žížaláka, kterému děti daly jméno Honzík. Na atmosféru našeho prvního setkání se můžete podívat zde.

Naše druhé potkání se na zahradě u TOTEMového domečku neslo v příjemné atmosféře a společné chvilky jsme si moc užili. Jukněte se zde.

Říjen 2022

S dětmi jsme tentokráte na TOTEMové zahradě „vařili“ – vyráběli a povídali si o jídle, hledali žížalky, které se nám poschovávaly všude možně, malovali křídami a připravovali vyvýšené záhony na zimu. Fotečky najdete zde.

Naše poslední setkání na zahrádce se neslo v duchu příprav na zimu, sklizně a ochutnávání. Fotečky zde. S dětmi se budeme pravidelně vídat i nadále, ale již mimo zahrádku. A vrátíme se na ni zase až na začátku zahradnické sezóny.

Duben 2023

S dětmi ze třídy Kytička jsme se v dubnu opět potkali na probouzející se TOTEMové zahrádce. Společně jsme ozdobili stromeček pestrobarevnými vajíčky, hledali jsme slepičky a vajíčka, povídali si o Velikonocích, seli i přesazovali a udělali jsme si krásný okrasný květináč. Na fotky z tohoto setkání se můžete podívat zde.

V dubnu k nám poprvé zavítaly také děti ze třídy Pohádka. A tak jsme to tu společně pořádně prozkoumali, povídali si, uklidili velikonoční výzdobu, hledali jsme neposlušné slepičky a na závěr vyzdobili chodník křídami. Na fotečky se můžete juknout zde.

Květen 2023

S dětmi ze třídy Kytička a Pohádka jsme se v květnu viděli celkem 4x. Byla to moc fajn setkání.. Zahradničili jsme, tvořili, hráli jsme si, povídali si.. Na momentky z těchto akcí se můžete podívat zde: Pohádka 1. a 2. květnové setkání a Kytička 1. a 2. květnové setkání.

Červen 2023

S dětmi z Kytičky a Pohádky jsme se před prázdninami viděli naposledy. Moc se těšíme na další společné SETKÁVÁNÍ SE. Na fotečky s Pohádkou se můžete juknout zde a s Kytičkou zde.

Září 2023

Do třídy Kytička začala chodit nová parta dětí. V září jsme se s nimi poprvé potkali na zahrádce. Seznamovali jsme se s tím, co tu všechno máme, hráli si a vyzkoušeli vodní hru, zbrusu nově vylepšenou. Podívejte se na fotečky zde.

Říjen 2023

S dětmi z Kytičky jsme se během října potkali dvakrát – jednou na zahrádce (mrkněte zde) a jednou v TOTEMovém domečku (k nakouknutí zde). Zároveň k nám poprvé zavítaly děti ze třídy Pohádka (jukněte zde). Byla to moc prima setkání, plná hezké energie a úsměvů.