1. sezóna TOTEMové zahrady (2015)

Jak to všechno začalo…

Na začátku byl nápad a myšlenka zabydlet terasu, které jsme dosud neměli čas a příležitost se věnovat. Chtěli jsme terasu také pozměnit pro příjemné posezení. Celý dům se snažíme zdobit a udržovat v něm pozitivní energii tak, aby byla radost se do TOTEMu vracet. Na začátku bylo mnoho rozvah, konzultací s odborníky, porad se zkušenými zahradníky. Pak následovaly přípravy, aby bylo nakoupeno a nachystáno vše potřebné na zahradničení.

V polovině dubna 2015 jsme si pozvali děti ze 7. MŠ na povídání a divadélko o tom, čím nakrmit hladového kluka. Nebylo to jen tak, on měl totiž velký hlad, ale má rád jen to, co je zelené a červené. Krásným rozhovorem děti přišly na to, že tyhle barvy má zelenina a to už byl jen kousek k myšlence zeleninu si pro sebe a na zahnání hladu vypěstovat. Stejně tak, jako to neuměl hladový kluk, neuměly to ani děti. Ale od toho tu byla Alena Lehmannová a Václav Čubr. Připravili si pro děti krásnou dílnu o tom, co potřebuje semínko, aby vyrostlo. Děti něco už znaly, některé například s babičkami zahradničí, ale bylo poznat, že pro mnohé jsou to úplně nové světy.

Po povídání jsme se pustili rovnou do práce. Společnými silami se na prvním setkání podařilo zasít 6 druhů zeleniny: mrkev, kedluben, ředkvičky, hrášek, salát a špenát. Pak už zbývalo jen zalít a svěřit zahradu do rukou nás z TOTEMu, kteří se budou o vše starat, než zas budou moci přijít děti. V polovině dubna 2015 tedy začala společnými silami na terase našeho centra vznikat opravdová zahrada.

Myšlenkou a hlavním cílem bylo nabídnout dětem příležitost poznat a vyzkoušet si možnosti zahradničení ve městě. Jako první jsme vyseli ředkvičky, mrkev, kedluben, hrášek, salát a špenát. Následovala rajčata, papriky, bylinky, okrasné i jedlé květiny, keře a další. Chtěli jsme dětem ukázat, že za krásnou a chutnou ředkvičkou stojí spousta práce. Do projektu se kromě dětí ze 7. MŠ zapojili také jejich paní učitelky a senioři, kteří dochází na zahradu pomáhat dětem naučit se všechno, co k zahradničení patří.