3. sezóna TOTEMové zahrady (2017)

Naše zahrada vstoupila již do třetí sezóny a my jsme si pro rok 2017 dali mnoho úkolů, které jsou však velmi příjemné a těšilo nás se společně potkávat s našimi zahradníky – seniory a dětmi ze 7. mateřské školy v Plzni.

V roce 2017 jsme se snažili posilovat povědomí o naší zahrádce směrem k veřejnosti, uskutečnilo se mnoho zajímavých workshopů, o kterých si více můžete přečíst níže na této straně. Podívali jsme se na zajímavé exkurze a nezapomněli jsme ani na naše malé zahradníčky, pro které jsme připravili divadlo, zahradní slavnost a hlavně společně strávený čas každé pondělí dopoledne. Jste zvědaví, co jsme v roce 2017 podnikli? Tak se podívejte…

Zahradnický a kuchařský workshop: Minizelenina a smoothie

13. března 2017

Společně jsme si vyrobili a ochutnali něco opravdu „zeleného“, tzv. microgreens, minizeleninu, kterou můžete snadno pěstovat celoročně v bytě. Sklízet se dá už za pár dní a je plná chuti a zdraví. Ukázali jsme si, jak minizeleninu pěstovat a jak ji využít v kuchyni – společně jsme si připravili jarní salátek a zelené smoothie, koktejl plný vitamínů. Tento workshop jsme uskutečnili nejen v TOTEMu, ale také v hotelu IBIS, a to jak pro veřejnost, tak pro personál hotelu.

Workshop pro děti z MŠ: Divadlo o semínku a osívání boxů

10. dubna 2017

Po dlouhé zimě jsme se v dubnu poprvé setkali s našimi malými zahradníky, pro které jsme připravili divadlo o semínku – děti se naučily (nebo si připomněly), co vše je zapotřebí k tomu, aby z malého semínka vyrostla lahodná zelenina nebo krásná kytička. Abychom nezůstali jen u teorie, šli jsme si pak semínka zasít na naši terasu a sledovali jsme, jak postupně rostou a mění se v něco úžasného.

Zahradnická přednáška: Pěstujeme na balkoně

11. dubna 2017

Nemáte zahradu, ale rádi byste si pěstovali vlastní ovoce, zeleninu, bylinky nebo květiny? Získali jsme zajímavé rady, jak zahradničit na balkoně či lodžii a dozvěděli jsme se, jaké vybírat nádoby a jak si namíchat správný substrát. Ukázali jsme si, jak zalévat a hnojit bez chemie a přidali jsme pár tipů na rostliny, které můžete pěstovat.

Kuchařský workshop: Na oběd do TOTEMu

13. dubna 2017

O velikonočních prázdninách jsme nezůstali doma a pozvali jsme do TOTEMu všechny babičky, dědečky, rodiče a děti, abychom si společně uvařili chutný oběd. Vařili jsme z běžně dostupných surovin a připravili jsme si chutné jarní menu. Do vaření jsme zapojili úplně všechny a podle věku přihlášených jsme pak vybrali ty nejlepší dobrůtky.

Burza zahradních rostlin

27. května 2017

V týdnu od 15.5.2017 jsme u nás v TOTEMu na recepci přijímali jakékoli přebytečné sazenice užitkových či okrasných rostlin do truhlíků, zahrad či na balkon. Sešla se nám celá řada sazeniček, například papriky, rajčata, kedlubny, zelí, afrikány a různé bylinky. A v sobotu 27.5.2017 na Sousedském jarmarku, velké akci, která celé odpoledne probíhala kolem našeho centra, jsme rostlinky poslali dál. Vyzvednout si je mohl každý, kdo jim pak věnuje lásku a potřebnou péči.

Zahradní slavnost pro děti z MŠ, jejich rodiny a veřejnost

6. června 2017

Zahradní slavnost je vždy krásnou akcí spojenou s oslavou TOTEMové zahrady. Společně s dětmi, rodiči, prarodiči, sourozenci a přáteli jsme strávili krásné odpoledne na terase, popovídali jsme si o tom, jak se nám dařilo pěstovat které plodiny, našli jsme si také čas na zábavu a ochutnali jsme plody naší práce, tedy dobrůtky vypěstované na zahradě.

Cestovatelské promítání: Na výlet do zahrady

8. června 2017

Pokud jste hledali inspiraci na prázdninové výlety, měli jsme pro Vás zaručené tipy na zajímavá místa. Vypravili jsme se na návštěvu do přírodních zahrad, pověděli jsme si, kde je v Čechách najdeme, jak vypadají a kdo všechno v nich žije či roste. Mnohé z těchto zahrad jsou místem pro výlet. A prostřednictvím fotografií jsme do některých z nich nahlédli, třeba do zámecké bylinkové zahrady nebo jedlé zahrádky přímo uprostřed města.

Zasaď si svůj brambor

jaro 2017

V loňské sezóně byly bezkonkurenčně největším hitem naší zahrady brambory pěstované v pytli. Proto jsme se letos rozhodli uspořádat akci s názvem „Zasaď brambor“, kdy si kdokoliv z Vás mohl přijít na naši zahradu zasadit svůj pytel brambor. Brambory nám krásně kvetou, rostou, my je s láskou zaléváme a už jen čekáme na podzimní úrodu. 

Víkend otevřených zahrad

10. června 2017

O víkendu 10. – 11.6.2017 jsme se zapojili do celorepublikové akce, která otevírá veřejnosti ne zcela běžně přístupné zajímavé zahrady. Náš víkend byl ve znamení chutě a vůně čaje, s podtitulem „Čarování a čajování v TOTEMu“ jsme si vyráběli krásné dárečky s čajovou tematikou a každou půlhodinu jsme provázeli návštěvníky po naší zahrádce v rámci komentované prohlídky. Pozvali jsme také odbornici na bylinky, která všem návštěvníkům ochotně vysvětlovala účinky jednotlivých bylinek.

Grilování na terase

10. července 2017

V červenci jsme si užili první letošní grilování na TOTEMové terase. Klidný podvečer se nesl v duchu příjemného posezení, dobrého jídla, fajn zábavy a hezkého času stráveného s našimi klienty. Další grilování bude v srpnu. 

Exkurze na Kotvičníkovou farmu

12. července 2017

V červenci jsme se společně se seniory, kteří jsou zapojeni do projektu Mezigenerační zahrady nebo navštěvují Akademii třetího věku, obor Bylinky pro dobrý život, vypravili na exkurzi na Kotvičníkovou farmu v obci Sedlecko. Toto místo jsme navštívili již minulý rok, dozvěděli jsme se mnoho užitečných informací, viděli spoustu různých „kytiček“ a samozřejmě jsme si přivezli několik nových sazeniček na naši zahrádku (např. rostlinku, která voní jako coca-cola). V letošním roce jsme od paní Štěpánky Janoutové opět získali mnoho užitečných a zajímavých rad a nápadů na pěstování různých rostlinek a samozřejmě jsme si také nakoupili mnoho sazeniček (například bylinky, rybízy, jahody, atd.).

Grilování na terase

21. srpna 2017

V pořadí druhé letošní grilování na terase našeho centra se velmi vydařilo. Počasí bylo přímo ukázkové, k poslechu i tanci nám zahrálo duo Oldboys, pochutnali jsme si na výborném jídle a hlavně jsme spolu strávili příjemný letní podvečer, popovídali jsme si a hodně jsme se také zasmáli.

Workshop pro děti z MŠ – přednáška o včelách se Zdeňkem Vackem

úvodní workshop v novém školním roce, 11. září 2017

Jelikož máme u nás v TOTEMu kolegu, který se aktivně věnuje včelařství, oslovili jsme ho s prosbou, zda by pro „naše“ děti z MŠ uspořádal workshop na téma „včely“. Děti byly z přednášky nadšené, získaly nové vědomosti, přestaly se včeliček bát a odnesly si také malou upomínku na toto příjemné dopoledne.

Burza zahradnických přebytků (vypěstovaných plodin)

ří 2017

O letních prázdninách jsme se rozhodli uspořádat burzu zahradnických přebytků, kdy hlavní myšlenkou byla výměna vypěstovaných plodin. Někdo přinesl rajčata, papriky, cuketu, dýni, objevili se nám tu také houby … a na oplátku si odnesl něco, co se mu vypěstovat nepodařilo.

Na kus řeči s Janou Vlkovou

beseda s autorkou knihy Jedlé květiny, 25. září 2017

V rámci pravidelného diskuzního pořadu „Na kus řeči s …“ jsme si tentokrát pozvali Janu Vlkovou, která je autorkou Květinové kuchařky. Mimo to také pořádá různé přednášky, terénní semináře, degustace a kulinární workshopy. Společně jsme si povídali o možnostech hledání jedlého býlí a kvítí a o zkušenostech samotné autorky.

Podzimní zahradní slavnost

11. října 2017

Tradiční akcí spojenou se zahradou se stala také podzimní zahradní slavnost, kdy pozveme děti z mateřské školky, které k nám na zahradu pravidelně docházejí, společně s jejich rodiči, prarodiči, sourozenci, kamarády a strávíme s nimi příjemné odpoledne. Letos jsme sázeli narcisky a tulipány, děti plnily na terase úkoly spojené se zahradou, ochutnávali jsme dobroty z naší zahrádky a povídali jsme si o tom, co jsme celý rok na zahradě dělali. Nechybělo ani malování na obličej a oblíbená byla také výroba lucerniček.

Exkurze na Kotvičníkovou farmu

19. října 2017

Kotvičníkovou farmu jsme si velmi oblíbili, proto jsme se na exkurzi na ní vydali letos ještě jednou. Majitelka farmy paní Štěpánka Janoutová nám opět pověděla mnoho zajímavých informací. Počasí sice bylo už ryze podzimní, ale to nám vůbec nevadilo.

Džemování v TOTEMu

8. listopadu 2017

V letošním roce jsme poprvé vyzkoušeli tuto akci, která byla velmi povedená. Sbírali jsme různé recepty na sladké i slané džemy, čatní a dipy a vytvořili jsme úžasnou kuchařku se všemi recepty. Společně jsme si uvařili originální dýňovou marmeládu, většina účastníků také přinesla na ochutnávku ten jejich nejlepší džem, takže jsme si i náramně pochutnali.

Veganská kuchyně

28. listopadu 2017

V listopadu jsme uspořádali kuchařský workshop pro veřejnost na téma veganská kuchyně. Společně jsme si připravili úžasné dobroty a všem účastníkům se akce moc líbila.

Ještě něco navíc…

Mimo tyto jednorázové akce k nám pravidelně, každé pondělí v 10:00, docházely děti ze 7. mateřské školy v Plzni a senioři – dobrovolníci a společně jsme pečovali o zahradu. Nejprve jsme museli po dlouhé zimě zahradu probudit ze zimního spánku a pak už jsme seli semínka, sázeli sazeničky a těšili se na úrodu. Postupem času na nás vykoukly první ředkvičky, saláty, špenát, mrkvička i hrášek.

Známé přísloví říká, že „bez práce nejsou koláče“ a proto jsme ochutnávali plody naší práce. Také na zábavu jsme si našli čas, a tak jsme vyráběli strašáka, učili se recept na výbornou bezinkovou limonádu, vařili tvarohovo-pažitkovou pomazánku, vyráběli jsme si minizeleninu s názvem „microgreens“, tvořili jsme pozvánky na Zahradní slavnost pro rodiče a prarodiče a poslední návštěvu dětí z MŠ před prázdninami jsme oslavili nanukovým dortem.