5. sezóna TOTEMové zahrady (2019)

Další zahradnická sezóna (v pořadí již pátá) začala už v zimě. V lednu a v únoru jsme měli několik schůzek se zahradnickým týmem (TOTEMovými zaměstnanci, seniory dobrovolníky, učitelkami a dětmi ze 7. mateřské školky) a společně jsme plánovali, jak bude další rok na naší zahrádce vypadat. Domlouvali jsme se, co zasadíme za semínka, jaké sazeničky zasejeme i jaké workshopy nabídneme veřejnosti.

V březnu jsme zopakovali velmi oblíbený workshop na téma Mikrozelenina a smoothie. Mikrozeleninu vypěstujete snadno i na okenním parapetu v bytě. A i když je malá, je plná vitamínů a chuti. V kuchyni s ní snadno vykouzlíte netradiční salát nebo z ní umixujete vydatné smoothie, koktejl plný zdraví. Zahradnickým a kuchařským workshopem nás provedla Alena Lehmannová. Stejný workshop ve stejný den jsme uspořádali i v naší pobočce na Nové Hospodě v rámci Mateřského klubu TOTEMáček, kde se sešli maminky, babičky i dětičky.

Na konci března jsme probudili zahradu ze zimního spánku a konečně se k nám vrátili i malí zahradníčci ze 7. mateřské školky. Společně jsme seli semínka, zalévali, sázeli sazeničky, přesazovali a starali se o zahrádku, aby byla stále krásná.

V květnu jsme uspořádali burzu zahradních rostlin, kdy k nám naši klienti i lidé z okolí nosili sazeničky, které mají navíc a rádi by je poslali dál. My jsme tyto rostlinky pečlivě přesadili, opatřili jmenovkou, od koho jsou a na Sousedském jarmarku 25. května jsme je rozdávali lidem.

Na konci měsíce května jsme zkusili novou tvořivou dílnu s názvem Věnčení. Nebaví vás dívat se na nudné vchodové dveře do bytu? Máte chuť si je krásně vyzdobit a vyrobit si originální dekoraci? Nebo jste prostě jen tvořivé a kreativní duše? Tak právě pro vás jsme připravili workshop s lektorkou Lucií Boříkovou, při kterém jsme si vyrobili krásný věnec ze všech dostupných přírodních materiálů. Stačí vyrazit na procházku a rozhlížet se kolem sebe, motat se dá skoro ze všeho.

V červnu a na začátku července jsme navštívili naše dvě oblíbené zahrady – přírodní zahradu U Malíře v Myslovicích u Klatov a Kotvičníkovou farmu v obci Sedlecko. Oba dva výlety jsme si moc užili. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o pěstování různorodých rostlinek a bylinek, jelikož obě dvě exkurze byly komentované prohlídky s odbornicemi, které se pěstování věnují podstatnou část svého života.

V létě probíhalo v prostředí naší krásné zahrady na terase našeho centra oblíbené grilování, tentokrát jen v měsíci srpnu, jelikož naše terasa prošla o prázdninách rozsáhlou rekonstrukcí. Nebylo to nic jednoduchého. Museli jsme všechny rostliny v pojízdných boxech i v květináčích přestěhovat do domu, jelikož se na terase pokládala nová podlaha a přibyla nám i pergola. Pro zahradu byl toto velký zásah a bohužel některé rostlinky nepřežily tyto extrémní podmínky ve vnitřním prostředí domu. Ale my jsme se o vše postarali a zahrádka opět rozkvetla.

Na začátku září jsme si k nám do TOTEMu pozvali paní Janu Vlkovou, se kterou jsme si vyzkoušeli, jak je jednoduché připravovat jídla s jedlými květy. Vykouzlili jsme si své vlastní dobroty – kanapky (minichlebíčky) s bylinkovým máslem zdobené květy, sýrové kuličky obalované v živých nebo sušených květech a podzimní salát z pečené červené řepy s příměsí zelených bylinek a semínek. Vaření s jedlými květy je zábava, překvapení a velká radost.

Po celý měsíc září také probíhala burza zahradnických přebytků, kdy si k nám klienti chodili například pro rajčata a přinášeli papriky. Tato akce v podstatě funguje na principu výměnného obchodu.

V listopadu proběhl úžasný workshop na téma klíčení s názvem Klíčím, klíčíš, klíčíme… Klíčky znali už pravěcí lidé, starověké mořeplavce doprovázely na cestách a dnes pomáhají při prevenci a léčbě civilizačních chorob. Jsou totiž plné výživných látek, minerálů a vitamínů. Lektorka Alena Lehmannová nás naučila, jak si tenhle úžasný zázrak přírody připravit.

Ani v prosinci jsme nezaháleli, proto jsme si pro veřejnost připravili hned dva workshopy. První z nich se věnoval tématu Jak na výrobu domácích bylinných mastí. Účastníci workshopu se dozvěděli základní informace o jednoduché výrobě domácích mastí, jaké byliny, oleje a esence lze použít a jak masti uchovávat. Součástí povídání byla výroba měsíčkového balzámu na rty. Workshopem nás provedla majitelka první ukázkové přírodní zahrady v Plzeňském kraji Věra Dvořáková, jejíž zahradu můžete navštívit v Myslovicích u Klatov.

Druhý prosincový workshop s názvem Domácí kompostování nám dal odpověď na otázku, co máme dělat pro to, abychom měli zdravé rostliny a domácnost bez odpadu. Kompostovat! Je to snazší, než si myslíme. Stačí si na pomoc pozvat zkušené pomocníky – žížaly. Pracovat pro nás můžou dokonce i doma v bytě. Na workshopu jsme si vysvětlili základní principy kompostování na zahradě a v žížalím kompostéru (vermikompostéru), který jsme si také společně vyrobili. Workshopem nás provedla Alena Lehmannová.

Po celý rok k nám každé pondělí chodili dětičky ze 7. mateřské školky a tak jsme měli každé pondělní ráno prozářené jejich švitořením a bezstarostnými úsměvy. A za to moc děkujeme… v neposlední řadě děkujeme Nadačnímu fondu Zelený poklad, bez jehož finanční podpory bychom všechny tyto aktivity nemohli realizovat.