2. sezóna TOTEMové zahrady (2016)

Už v lednu roku 2016 jsme se společně sešly ve složení Petra Bláhová, Alena Lehmannová a Jana Pittnerová a plánovaly jsme, kudy se bude naše zahrada v nové sezóně ubírat. Směrem k dětem jsme se rozhodly, že ukážeme dětem PESTROST jednotlivých druhů zeleniny. Proto jsme společně s dětmi vyseli semínka cibule (bílé, žluté i červené), ředkviček (bílých a červených), různé druhy salátu, mrkev (kulatou i dlouhou) a hrášek.

Směrem k zapojeným seniorům jsme se rozhodli nabídnout ZAJÍMAVÉ DÍLNY, takže jsme se bavili  o možnostech pěstování na balkonech, o kompostování a jeli jsme na exkurzi na unikátní KOTVIČNÍKOVOU FARMU. Navíc jsme se domluvili, že do kompostování zapojíme také žížaly, jejich domovem se stal VERMIKOMPOSTÉR a my jsme se pokusili zužitkovat maximum toho, co jsme vypěstovali.

A po zimě přišlo jaro…

Příroda kolem se pomalu probouzela ze zimního spánku a stejně tak se probouzela i naše zahrada v TOTEMu. Pustili jsme se do odkrývání všech zabalených nádob… a měli jsme radost… NAŠE ZAHRADA ŽIJE! Po zkontrolování všech rostlin jsme zjistili, že první zimu přežily bez úhony. Rybízy měly nasazené lupínky, růže vyrazila s novými výhonky, dřín kvetl již v polovině března, jabloně měly pupeny, jahody obrazily… a narcisky s tulipány? Úžasně nám vykvetly.

Po dlouhé zimě se nám nestýskalo jen po zahrádce a zahradničení, ale také po dětech. A tak jsme je pozvali 18.3.2016 do TOTEMu a strávili s nimi úžasné dopoledne, kdy jsme se za pomoci našich keramiků, zahradníků a celého týmu pustili do výroby keramických zapichovátek. Keramická zapichovátka jsme ladili do tématu letošního roku a tím jsou žížaly. Každý malý zahradník si proto mohl vyrobit krásné zapichovátko dle vlastního vkusu. Některé žížaly se usmívaly, jiné mračily, ale všechny byly moc hezké. Naštěstí bylo tolik pomocníků, že zbyl čas i na řádění v tělocvičně.

Ženy docházející na kurzy keramiky zapichovátka vybarvily a pak došlo k samotnému předání, ze kterého bylo hooodně radosti. Děti si své výtvory odnesly domů a slíbily, že je dají rodičům nebo sourozencům jako dáreček.

Pozvěte své rostliny na čaj…

To byla asi nejhezčí věta, která zazněla na zahradnickém kurzu 29.3.2016. Sešli jsme se pod vedením Aleny Lehmannové z centra Envic a přírodních zahrad a otevřeli společné téma PĚSTOVÁNÍ NA BALKONECH A V NÁDOBÁCH. Během celého dopoledne jsme si povídali o specifiku pěstování na balkonech, lodžiích a okenních parapetech. Kromě teorie jsme se také pustili do zahradničení. Ukázali jsme si, jak osadit truhlík a každý účastník workshopu si odnesl svou „minizahrádku“. Takzvané „microgreens“ jsou vysetá semínka např. ředkviček či hrachu, která se sklízí, když vyrostou první lístky. To byste nevěřili, jaká je to laskomina a úžasný doplněk vitamínů. A víte, co znamená věta: „Pozvěte své rostliny na čaj!“? Je to jednoduchá rada, jak udělat svůj bylinný truhlík úrodnější a to bez použití chemie. Máte rádi bylinkové čaje? Udělejte o 1 šálek čaje navíc a zalijte jím svůj zeleninový truhlík. A budete i Vy mít dobrý pocit, že nezatěžujete rostliny chemií.

Návrat dětí do TOTEMu…

Do TOTEMu se po několika měsících vrátily děti. A pro rok 2016 jsme do týmu přibrali ŽÍŽALY. Na prvním společném setkání 4.4.2016 jsme si na žížaly hráli, děti se plazily po zemi a zkoušely žížalí „chůzi“. Není lehké pohybovat se po zemi bez použití nohou a rukou. Petra s Alenou postavily vermikompostér, tedy domeček pro žížaly, a bylo potřeba jej pro ně zabydlet. Takže jsme se pustili do vaření. Do přípravy jídla pro žížaly se zapojily i děti. Bylo potřeba rozhodnout, co bude žížalám chutnat. A stará bota nám neprošla. Nakrájeli jsme tedy listy salátu, trávu, slupky od jablíček a mrkve, rozmačkali jsme skořápky od vajíček, natrhali papírový obal na vajíčka, vše jsme pořádně zamíchali a bylo hotovo.

V dubnu děti udělaly na zahradě spoustu práce, ale užily si i hodně zábavy. Zasázeli a zaseli jsme mrkev, cibuli, salát, hrášek, ředkvičky, cuketu, řeřichu, jahody, špenát, afrikány i měsíček. Otrhali jsme uschlé narcisky a obdivovali krásu rozkvetlých tulipánů. Děti se při hře „co má a nemá žížala ráda“ naučily prostřednictvím obrázků rozlišit věci, kterými můžeme naše žížaly krmit od věcí, které by jim opravdu nechutnaly. Dětem jsme také slavnostně předali keramické zápichy a společně jsme si „uvařili“ pomazánku z tvarohu, zakysané smetany a pažitky. Dětem moc chutnala a paní kuchařky nám jsou jistě vděčné, že jsme dětičky před obědem trochu nakrmili. Máme také sestavený žebříček nejrychlejších a nejpomalejších semínek – první místo obsadila ředkvička, druhý byl salát, pak cibule, hrášek a nejpomalejší opět mrkev.

Úžasné akce v roce 2016

První velkou a skvělou akcí  byl SOUSEDSKÝ JARMARK 28.5.2016, v jehož rámci jsme prezentovali naši zahradu, vyrobili jsme obrovské omalovánky pro děti a zorganizovali jsme Burzu zahradních rostlin, v jejímž rámci jsme rozdávali sazeničky zeleniny a bylinek, které jste nám Vy věnovali.

Druhou velkou akcí před letními prázdninami byl VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD v termínu 11.-12.6.2016, do kterého jsme se v roce 2016 s naší zahradou poprvé přihlásili. Víkendový program jsme směřovali v sobotu na širokou veřejnost, kdy se uskutečnily odpoledne komentované prohlídky zahrady a po nich grilování na terase při hudebním doprovodu. V neděli jsme připravili odpolední program pro děti, nechyběla ani komentovaná prohlídka zahrady.

Další akcí byla ZAHRADNÍ SLAVNOST, která se uskutečnila 13. června 2016 na terase naší zahrádky v TOTEMu. Na slavnosti jsme společně barvili zahradnická trička, malovalo se na obličej, ochutnávali jsme dobrůtky z naší zahrádky (salát, pažitková pomazánka, bylinkové čaje, slaný štrúdl se špenátem, atd.), ale především jsme si užili skvělé odpoledne ve společnosti našich malých i velkých zahradníků.

V červnu jsme se také společně se seniory, kteří jsou zapojeni do projektu Mezigenerační zahrady, vypravili na exkurzi na KOTVIČNÍKOVOU FARMU v obci Sedlecko. Dozvěděli jsme se mnoho užitečných informací, viděli spoustu různých „kytiček“ a samozřejmě jsme si přivezli několik nových sazeniček na naši zahrádku (např. rostlinku pelyňku brotan, která voní jako coca-cola). Farmou nás provedla její majitelka Štěpánka Janoutová, která má o všech rostlinách neuvěřitelné vědomosti.

Na podzim jsme se společně s dětmi naučili recept na bramboráky z brambor a cukety, na jednom setkání jsme si vyráběli duchy a 10.10.2016 jsme sezónu uzavřeli PODZIMNÍ ZAHRADNÍ SLAVNOSTÍ. Slavnost byla hodně o povídání, sdílení zkušeností, zasadili jsme si narcisky, tulipány, malí zahradníčci naučili svoje rodiče recept na bramboráky a následně jsme je i ochutnávali. V listopadu jsme uložili zahrádku k zimnímu spánku a těšili jsme se na další společně strávený rok.