Arboretum Sofronka

V květnu jsme v rámci komentované prohlídky navštívili Arboretum Sofronka, které se nachází na severním okraji Bolevce v Plzni. Je to nádherný kus přírody na okraji Plzně. Arboretum vzniklo v roce 1956 jako pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Založil ho Ing. Karel Kaňák, CSc., jehož syn nás celým arboretem provedl a vyprávěl nám o tom, jak jeho tatínek získával semena borovic z celého světa. Od roku 2010 přešlo arboretum do majetku města Plzně.

Zajímavé druhy borovic

Na ploše 22 ha bylo vysázeno kolem 60 druhů borovic a tato sbírka se stala jednou z největších na euroasijském kontinentu. V současné době je reprezentativně zastoupeno 16 druhů borovic, které se zde úspěšně adaptovaly, plodí a přirozeně se zmlazují. Dalších 14 druhů přežilo  v jednom nebo několika exemplářích. Ostatní zkoušené druhy vyhynuly buď po první zimě, nebo během několika let. V arboretu jsou k vidění i jiné druhy stromů (např. buky, smrky), ale převážnou část tvoří právě borovice.

Jednotlivé druhy borovic jsou označené cedulí s popisem a výskytem, člověk si může i sám projít naučnou stezku o borovicích a dozvědět se zajímavé informace. Trasa stezky seznamuje zájemce s dvaceti nejzajímavějšími druhy borovic z celé sbírky světového sortimentu rodu Pinus (borovice) v arboretu.

Meteorologická stanice

Od roku 1965 najdeme v objektu arboreta meteorologickou stanici, která pravidelně 3x denně zaznamenává údaje o počasí, které pak posílá na meteorologickou stanici v Plzni na Mikulce. S ohledem na polohu objektu (kotlina) a na složení půdy (spíše písčitá) se tu často vyskytují extrémní teploty. Minimální teplota – 28°C byla naměřena v roce 1985, naopak maximální teplota 40,1°C je z roku 1983.

Včely a včelaření

Na podzim roku 2014 byla v prostorách Arboreta Sofronka otevřena již druhá naučná stezka „Včely a včelaření.“ Jsou zde popisné tabule se zajímavými informacemi o včelách. Podívali jsme se na prosklený včelí úl, kde jsme mohli obdivovat hemžení včel v úlu. Věděli jste, že každý rok včelař označí královnu barevnou tečkou na zadečku? Pro každý rok je barva pro všechny královny stejná, aby včelaři věděli, jak staré královny jsou. A jak jí tam tu tečku nalepí? No přece lepidlem Herkules.

Na včely dohlíží nejen včelař Miloš Hanus, ale i dřevěná socha patrona včel sv. Ambrože. Když vám není zrovna nejlépe, nebo chcete udělat něco pro své zdraví, můžete se posadit do domečku, ve kterém probíhá apiterapie, neboli léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. A jak probíhá? V klidu se posadíte, zaposloucháte se do zvuku bzučících včel (jsou od vás oddělené, nebojte), zhluboka dýcháte a nasáváte omamnou vůni medu a propolisu.

A proč stezka o včelách v lesním arboretu? Včelařství, neboli brtnictví totiž vždy neodmyslitelně patřilo k lesu, kde včelaři (brtníci) nejprve jen sbírali med a vosk divokým včelám, ale později šlo už o cílený chov.

Obora s daňky

V dalším objektu arboreta, které je veřejnosti obvykle nepřístupné, najdete oboru s daňky. A jestlipak víte, jak se jmenuje samice od daňka? Jmenuje se daněla. A mláděti se říká danče. Daněk Aleš je zvyklý jíst z ruky a byl moc rád za donesená jablíčka a mrkvičku. Nejraději prý ale mají kukuřici, tak tu jim přineseme příští rok.

A co říci na závěr – chtěla bych moc poděkovat panu Kaňákovi za úžasnou prohlídku arboreta, za vyčerpávající výklad a užitečné a zajímavé informace.

Navštivte Sofronku i vy

Můžete přijít kdykoliv ve všední dny od 9:00 do 16:00 hod., každé pondělí od 9:00 do 17:30 hod a to v období duben – říjen. Exkurze s výkladem je každou první neděli v měsíci od 14:00 do 16:00 hod. nebo můžete využít komentované prohlídky v rámci Víkendu otevřených zahrad 8. a 9. 6. 2024.

Více info o arboretu se dozvíte zde.