Arboretum Sofronka – nádherný kus přírody ve městě

Ve čtvrtek 1. 7. 2021 jsme se skupinkou zvídavých účastníků navštívili Arboretum Sofronka, které se nachází na severním okraji Bolevce v Plzni.

Jak to všechno začalo…

Arboretum vzniklo v roce 1956 jako pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Založil ho pan Ing. Karel Kaňák, CSc., jehož syn nás celým arboretem provedl a vyprávěl nám o tom, jak jeho tatínek získával semena borovic z celého světa.

Borovice, kam až oko dohlédne…

Na ploše 22 ha bylo do současné doby vysázeno kolem 60 druhů borovic a tato sbírka se stala jednou z největších na euroasijském kontinentu. V současné době je reprezentativně zastoupeno 16 druhů borovic, které se zde úspěšně adaptovaly, plodí a přirozeně se zmlazují. Dalších 14 druhů přežilo  v jednom nebo několika exemplářích. Ostatní zkoušené druhy vyhynuly buď po první zimě, nebo během několika let.

Meteorologická stanice

Od roku 1965 najdeme v objektu arboreta meteorologickou stanici, která pravidelně (3x denně) zaznamenává údaje o počasí, které pak posílá na meteorologickou stanici v Plzni na Mikulce. S ohledem na polohu objektu (kotlina) a na složení půdy (spíše písčitá) se tu často vyskytují extrémní teploty. Minimální teplota – 28°C byla naměřena v roce 1985, naopak maximální teplota 40,1°C je z roku 1983.

Včely a včelaření

V prostorách arboreta Sofronka nalezneme také naučnou stezku s názvem „Včely a včelaření.“ Tu jsme si nyní neprocházeli, ale podívali jsme se na prosklený včelí úl, kde jsme mohli obdivovat hemžení včel v úlu. Věděli jste, že každý rok včelař označí královnu barevnou tečkou na zadečku? Pro každý rok je barva pro všechny královny stejná, aby včelaři věděli, jak staré královny jsou. A jak jí tam tu tečku nalepí? No přece herkulesem…

Na včely dohlíží patron včel sv. Ambrož, a když Vám není zrovna nejlépe, nebo chcete udělat něco pro svoje zdraví, můžete se posadit do domečku, ve kterém probíhá Apiterapie, neboli léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. A jak to probíhá? V klidu se posadíte, zaposloucháte se do zvuku bzučících včel (jsou od vás oddělené, nebojte), zhluboka dýcháte a nasáváte omamnou vůni medu a propolisu.

Obora s daňky a lesní školka

V dalším objektu arboreta najdete také oboru s daňky – a jestlipak víte, jak se jmenuje samička od daňka? Ano, ano, je to tak, jmenuje se daněla. A mláděti se říká danče… Daněk Aleš byl moc rád za donesené jablíčko, bez souhlasu správců arboreta je ale prosím nekrmte. Samice mají zrovna mláďata, tak bylo o zábavu postaráno.

A co říci na závěr – chtěla bych moc poděkovat panu Kaňákovi za úžasnou prohlídku arboreta, za vyčerpávající výklad a užitečné a zajímavé informace. A pokud se i vy chcete do arboreta podívat, neváhejte… Můžete přijít kdykoliv ve všední dny od 9:00 do 15:30 hod. Exkurze s výkladem je každé první pondělí v měsíci od 14:00 do 15:30 hod. Na fotky z naší exkurze se můžete podívat zde: