Barokní okouzlení v okolí Nebílov česko-německo-anglicky

Jak může vypadat taková normální TOTEMová zářijová vycházka, v momentě kdy onemocní lektorka, zastupuje jí pracovnice TOTEMu (po důkladné konzultaci s lektorkou v nemocnici), praktikantky jistí konec výpravy a zahraniční dobrovolnice mají mimořádně volnou středu, a tak se můžou také přidat? Přečtěte si, jak vnímali výlet naši „vycházkoví hosté“.

Z pohledu praktikantek Heleny a Terezy

Na tuto několikakilometrovou vycházku se měla skupina seniorů vydat už v jarních měsících, ale kvůli vládním opatřením došlo k přeložení akce na podzimní období. Díky prosluněnému začátku podzimu jsme se rozhodli využít přívětivého zářijové počasí a 16. 9. 2020 jsme se zúčastnily Krásné vycházky za barokními zajímavostmi jižního Plzeňska. Přestože se lektorka Hana Čadová nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit, dokázala ji pohotově zaskočit Helena Vernerová, která díky svým znalostem a poradě s paní Čadovou, odvedla vynikající průvodcovskou práci.

Trasa z Nebílovského Borku vedla přes kaple sv. Vojtěcha a sv. Barbory – patronky všech horníků. Nemohli jsme vynechat nebílovská boží muka a památeční kříže v okolí. Přes Prusiny jsme se krátce po poledni dostali až na zámek Nebílovy, který i přes roky strádání postupně získává nový kabát. Tam jsme celý výlet společně zakončili prohlídkou vnitřních prostor a nádherné květinové zahrady. Hladovější z nás stihli navštívit i zámeckou cukrárnu.

Po celou dobu našeho výletu nám slunce úporně svítilo na cestu, a tak jsme se naší trasu snažili vést lesem. To se nám dokonce i jednou vymstilo, protože jsme se vydali po jiné stezce. Celá naše skupina ale byla ve velmi dobré náladě a krátkou zacházku brali všichni přítomní s patřičným humorem. Ačkoliv uskutečnění tohoto výletu provázely od začátku drobné komplikace, nikdo ze skupiny nezůstával pozadu a všichni si vycházku nad míru užili. Těšíme se na další povedenou trasu naší krásnou zemí.

Z pohledu dobrovolnic z Německa a Španělska, Wiebke a Irene

After our bus ride from Pilsen we started our journey in Nebílovský Borek. From there we hiked through the cooling forest and across sunny fields. On our way we saw two different chapels, a well and enjoyed the view of the landscape around us. Of course we also had breaks in between where we would not only eat but also listen to a poem written by one of the seniors. For the final part of the tour our group split up. While some directly went to Nebílovy castle to enjoy a coffee others had the opportunity to visit the church sv. Jakuba Většího. Those of us who still had the strength to continue the day after a long and tiring walk finished our trip with a tour of Nebílovy castle. We learned about the design of the renaissance age as well as the use of the castle during the 20th century. Finally, we arrived at Pilsen around 4 o’clock.

Další fotografie z Krásné vycházky můžete vidět zde.