Luftova zahrada v Plzni – exkurze

Na začátku srpna jsme měli naplánovanou exkurzi do Luftovy zahrady v Plzni, ovšem nepřálo nám počasí. Z nebe padaly provazy vody, my jsme nešťastně postávali na zastávce autobusu a byli jsme smutní, že se do zahrady nepodíváme. Září však začalo krásným babím létem a my jsme zahradu mohli navštívit.

Ve čtvrtek 2.9.2021 jsme za doprovodu pana Petra Kutáka, správce zahrady, uskutečnili naplánovanou exkurzi. Luftova zahrada se nachází v Plzni – Doudlevcích nad řekou Radbuzou, kousek za Tyršovým mostem. Zahrada byla založena v letech 1886 – 1909 manželi Burgerovými. Paní Burgerová brzy ovdověla a v roce 1912 zahradu odkázala synovci, právníku Vilému Luftovi. Ten začal zahradu upravovat do podoby rezidenční zahrady, chtěl zde postavit i vilu, ale to se nakonec nepovedlo. Po jeho smrti zahradu spravovala jeho žena Marie, která byla donucena v roce 1959 zahradu prodat státu. Tím došlo k tomu, že zahrada začala pustnout a teprve od roku 1996 ji Správa veřejného statku města Plzně začala postupně obnovovat.

Při návštěvě zahrady můžete obdivovat množství exotických a okrasných dřevin, ale také dvě jezírka, kam se nyní nastěhovaly nutrie, aniž je někdo pozval – dle slov pana Kutáka. Najdeme zde také krásný altánek, který je postavený dle původních fotografií a plánů. Zahradu můžete vnímat všemi smysly – zrakem, sluchem, ale i čichem. Když zde kvetou okrasné rostliny, zahradou se line jejich omamná vůně. Zahrada je volně přístupná pouze každou první středu v měsíci, ale určitě stojí za návštěvu.