Návštěva Muzea generála Pattona

Tentokrát se dvě skupiny Trénování paměti vypravily mimo TOTEM a spolu se svou lektorkou Mirkou Kudrnovou navštívily 21. 4. 2022, tedy trochu netradičně ve čtvrtek, Muzeum generála Pattona, které připomíná historické události konce druhé světové války.

Mohli se ponořit do vlastních či rodinných vzpomínek na osvobození města americkou armádou, přitom si vyslechnout poutavý odborný výklad průvodce a prohlédnout si vystavené exponáty, které pocházejí převážně ze sbírek soukromých sběratelů. Obdivovali např. originální vojenskou lodičku s podpisem generála Pattona a spoustu dalších předmětů, některé přímo z bojišť nebo jindy šlo o osobní věci vojáků a dochované předměty z poválečné pomoci UNRRA. Muzejní expozice totiž mapuje nejen cestu Spojenců od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách až na západ Čech, ale věnuje se také samotnému osvobození i poválečnému působení amerických vojáků na našem území. Průvodce svoje povídání, které účastníci sledovali se zatajeným dechem, ještě doplnil krátkým filmem o osvobození Plzně.

Návštěva byla velmi inspirativní a ještě dlouho budou doznívat zážitky a dojmy, které se promítaly do vzpomínek pamětníků.