Nejen po stopách velkých filozofů v Akademii třetího věku…

Zajímáte se o novinky, trendy, historii i současnost? Chcete se potkávat s podobně naladěnými lidmi? Potřebujete zároveň, aby setkávání nebylo náročné na váš čas? Nabízíme vám „akademická“ setkání jednou za měsíc, vždy s odborníkem na dané téma, nové zajímavé informace i společnost lidí s stejnými zájmy. Horkou novinkou mezi kurzy Akademie třetího věku je v letním semestru téma zaměřené na filozofii:

Filozofie okřídlená i postavená nohama na zem

Vydejme se na cestu po stopách velkých filozofických otázek, které se společně s PhDr. Jitkou Paitlovou, Ph. D. pokusíme pochopit. Začneme pohledem upřeným vzhůru k vysoké slonovinové věži působivých myšlenek, kterou filozofové za dva a půl tisíce let vystavěli. Náš cíl bude ovšem postavit tyto okřídlené myšlenky takzvaně nohama na zem a zjistit, co přínosného mohou vnést do našeho života a co nám mohou říci dnes. Probíhá jednou měsíčně v úterý od 10:30 hod.

Malou ochutnávku lektorčina zaujetí pro filozofická témata můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=CatoyVqB7Sw. PhDr. Jitka Paitlová, Ph. D. se totiž o filozofických myšlenkách už rozpovídala v rozhovoru s naším TOTEMovým kolegou Janem Novákem a mohli jste se tak dozvědět, jak i velmi abstraktní filozofické myšlenky mohou být použitelné pro život ve 21. století.

Kdyby filozofie nebyla tím „vaším“ tématem, třeba vás osloví jiný z kurzů Akademie třetího věku s volnými místy:

To snad nemyslíš vážně

V letním semestru s podtitulem Jak zkusit jinak komunikovat, abychom spolu nebojovali, ale více „tančili“. Cyklus setkávání prarodičů, kteří by rádi ve společném sdílení našli odpovědi na otázky: Umím naslouchat? Vyjadřuji se tak, abychom si porozuměli? Co přinášejí do našeho života emoce? Objevme, na čem je vystaven tzv. mocenský model komunikace a na čem tzv. partnerský model. Na cestu objevování odpovědí vás zve babička Eva Lukavská. Probíhá jednou měsíčně ve čtvrtek od 9:00 hod.

 

Zdraví v myšlení

Navazující cyklus seminářů o nás, našem myšlení a jeho využití pro zdravější a spokojenější život. Známé i neznámé poznatky z psychologie tak trochu jinak a na vlastní kůži. V průběhu setkávání budeme hledat souvislosti mezi lidským myšlením a zdravím člověka, podíváme se na některé složky osobnosti v méně známých souvislostech a z jiných úhlů. Dotkneme se oblastí, o kterých jsme už mluvili a navážeme na témata nová. Ponořte se s Mgr. Lenkou Kleisnerovou do hlubin lidské mysli. Probíhá jednou měsíčně ve středu od 13:30 hod.

 

Základy ekologie

S Ing. Petrem Pelikánem můžete poznávat přírodu víc do hloubky – odhalíte nejrůznější přírodní zákonitosti a přijdete na vzájemné souvislosti toho, co se v přírodě odehrává a jak se příroda mění. Zaměříme se na to, jaké vztahy mají mezi sebou populace rostlin a živočichů, jak fungují různé ekosystémy – lesa, louky, jezer, moří… Zjistíte, jak do těchto ekosystémů zasahuje člověk a jak naopak tyto ekosystémy člověka ovlivňují. Během kurzu se alespoň jednou vydáme do přírody. Probíhá jednou měsíčně v pondělí od 13:30 hod.

 

Poplatek za jakýkoli kurz Akademie třetího věku je 150 Kč / semestr (=4 setkání). Pro bližší informace k Akademii třetího věku a k jednotlivým tématům nebo nebo pro přihlášení do kurzu nás kontaktujte v průběhu února: