Selský dvůr U Matoušů

Ve čtvrtek 18. dubna jsme navštívili komentovanou prohlídku Selského dvora U Matoušů v Plzni v Bolevci. Ne nadarmo se statku říká „venkovská idyla uprostřed sídliště“, protože tomu tak opravdu je. Už jen cesta boleveckou návsí ke statku je zážitek. Připadáte si, jako kdybyste byli někde na vesnici. Nebýt vysokých paneláků, které jsou vidět za krásnými domy na návsi. Cestu lemují vzrostlé stromy, a jak řekl jeden účastník exkurze: „Tak tady jsem nikdy nebyl, tady je to nádherné.“

Selský dvůr U Matoušů má novou správkyni paní Pitrovou, která se jala svojí role a snaží se využít veškerý potenciál tohoto místa. Pořádají se zde různé rukodělné workshopy, zahrádkářské kurzy i tradiční akce. Nejbližší z nich je oslava 1. máje, odkaz zde.

My jsme však absolvovali komentovanou prohlídku pro skupiny, které obvykle probíhají jen o víkendech. Počasí bylo opravdu aprílové a tak jsme zažili vše od deště, větru i sluníčka. Prohlídku jsme začali obytným stavením, konkrétně světnicí, kde se dříve rodina bydlící na statku scházela. Prohlédli jsme si úžasná kachlová kamna, malovanou skříň a truhlu, dobové kostýmy tehdejších obyvatel a mnoho dalšího. Poté jsme se přesunuli do kuchyně, dříve černé kuchyně, která skrývala řadu zajímavostí. Raritou byla obrovská pec na chleba, která zasahovala i do vedlejší místnosti nebo třeba dřevěná máselnice. Po zajímavém výkladu paní průvodkyně se ještě rozvinula bohatá diskuse o dřívějším vybavení domácností, stylu bydlení, hospodaření atd.

Navštívili jsme také dvůr s expozicemi ve stodole, stájích a sýpce. Prohlídku oživuje několik videoprojekcí a informační panely věnované historii statku. Velmi zajímavý je krátký dokument o tom, jak vznikala nová došková střecha. Prošli jsme se také po ovocném sadu a v plném květu jsme obdivovali klokočí, ze kterého se dříve vyráběly např. růžence nebo šperky.

Určitě všem vřele doporučujeme statek navštívit.