Západočeskou galerií s očima otevřenýma

Možná jste si všimli, že v rámci „rozcestníkových“ akcí naše kroky občas směřují do některé z plzeňských výstavních síní. Je to díky naší dlouhodobé spolupráci se Západočeskou galerií, která nám zajišťuje komentované prohlídky svých expozic. Umělecká díla tak můžeme s našimi klienty vychutnávat očima, a ještě se vždycky dozvíme něco navíc. Naťukneme tak historii, výtvarné techniky a styl tvorby či zajímavosti a střípky ze soukromých životů umělců. Pan Mgr. Jiří Hlobil, náš milý průvodce po světě múz, nám umí svými slovy doplnit mozaiku dojmů, pocitů a vědomostí z výstavy, a tak se obyčejná návštěva galerie stává jedinečným zážitkem.

V minulém roce jsme tak měli možnost navštívit několik krásných výstav, které Západočeská galerie připravila. Za všechny zmíníme alespoň jednu s názvem poněkud zneklidňujícím: Apokalypsa a umění v českých zemích. Byli jsme provedeni historií od středověku po současnost, nahlédli do fantazií mnoha tvůrců a setkali se s jejich strachy i nadějí a vírou ve šťastný konec. Uvědomili jsme si, jak moc je naše kultura s vírou provázaná a jak nitky křesťanství pronikají do všech stylů tvorby napříč časem. Tato výstava byla skutečně výjimečná a mnozí z nás se po pár dnech do síní Masných krámů znovu vrátili a prošli si ji ještě jednou.

Letos se nám poštěstilo už v lednu navštívit další neuvěřitelně působivou expozici Západočeské galerie. Expozice ale není to pravé slovo. Teprve nedávno se v Plzni podařilo zrekonstruovat a pro veřejnost otevřít jeden z nejkrásnějších interiérů architekta Adolfa Loose. Schovaný v domě na Klatovské třídě jako perla, která čeká na své objevení. Semlerova rezidence. Díky tomu, že patří pod správu Západočeské galerie, mohli jsme s TOTEMem tohle velice neobyčejné místo za zvýhodněných podmínek navštívit. A byl to obrovský zážitek.

Byt rodiny Semlerů je skutečně magický. Jako bychom se ocitli v jiném světě, v jiném čase a přitom obklopeni nadčasovým designem, detaily a myšlenkami. Návštěva rezidence není jen o architektuře, je hlavně o způsobu myšlení, inspiraci, kráse, životním stylu. Člověk odchází lehce omámen s hlavou v oblacích.

Plzeň má opravdu svoji magickou perlu a my jsme ji viděli na vlastní oči. A protože se nesmí fotografovat, nezbývá než, abyste šli a také se podívali. Věřte, že nebudete litovat.