Taneční soubor Adeto slaví 10 let!

V září roku 2013 se v nabídce seniorských aktivit TOTEMu objevil kurz latinsko-amerických tanců pro ženy. A to je právě letos rovných deset let! Odvážné dámy se poprvé setkaly se svojí lektorkou Veronikou Máslovou, která se jim na dlouho stala průvodkyní tanečním světem a začal tak příběh jednoho souboru.

Historicky první choreografií byla letní píseň Nosa a dámy v kostýmech inspirovaných tahitským ostrovem s ní rozehřály diváky na vánoční besídce TOTEMu už 17. prosince 2013, tedy jen pár měsíců po prvním setkání!  Kdo zažil ten zvláštní pocit po úspěšném a povedeném vystoupení před diváky, kdy se člověku v jednom okamžiku vrátí hodiny dřiny, kdy zapomene na odřené paty, bolavé tělo a zamotanou hlavu ze všech kroků a počítání do hudby, ten snadno pochopí, jak se z kurzu tance stala taneční skupina. Po prvním roce tancování se zformovalo zdravé a pevné jádro skupiny a také se přidal mezigenerační a dokonce i mezinárodní prvek – evropská dobrovolnice. A tak se stalo zvykem, že mezi ženami najdeme každý rok jednu či dvě mladé dívky ze zahraničí.

V roce 2015 si soubor najde své jméno – ADETO. Je to opravdu tak, jak to slyšíte. Tyhle dámy i v seniorském věku životu říkají: „A de to!“ Skupině přibývají další choreografie, ale i vystoupení. Není to vždycky snadné, ale jak se říká, umění je řehole. Žádný taneční soubor není jen nějaký kroužek volného času, je to spousta práce a spousta emocí. Někdy člověk poplete choreografii nebo ho ochromí tréma, jindy ho zaplaví radost a euforie ze skvělého výsledku. Háček je v tom, že dopředu nikdy nevíte, co z toho vás čeká.

Naše Adetky se nebojí, jsou pilné, mají nadhled, smysl pro humor a hlavně chuť tančit. Se vším se poperou a kromě latinsko-amerických rytmů zkouší i další žánry. Za roky práce nastudovaly neuvěřitelných 17 choreografií, mezi kterými najdeme například i folklórní variace, country nebo swing. Možná jste je i vy viděli na některé z akcí TOTEMu a na mnoha jiných místech. Věřte, že všechna vystoupení už ani nespočítáme, ale jedno je jisté – budou přibývat další!