Terapie uměním

Hudba je přirozenou součástí našeho života a je s námi skoro každý den. O tom, že na nás působí blahodárně, ba přímo léčivě, není pochyb. Vyvolává silné emoce, probouzí vzpomínky na nejrůznější zážitky, může nás uklidnit nebo nabít energií a dobrou náladou.

A toho jsme využili poslední únorový den při setkání v TOTEMu, kterým nás provedla Mirka Kudrnová. Pozvali jsme k sobě hudbu, nechali jsme ji v nás probudit emoce a ty jsme pak pomocí barev nechali proudit na papír. Vůbec nezáleželo na tom, jestli je člověk výtvarně nadaný, podstatný byl ten tvořivý proces, který nabízí příležitost porozumět sobě samému, uvolnit se.

Na poslech a tvoření jsme navázali hovorem a povídali si o našich dílech, ke kterým nás hudba dovedla. Kdo měl chuť, mohl se vyjádřit, nebo jen naslouchal ostatním. Rozhodně ale všichni po rozloučení odcházeli s vědomím, že když se člověk ponoří do umění (pasivně či aktivně), je to cesta, jak třeba na chvíli zapomenout na všechno okolo a dopřát si chvilku pro sebe.

Necháme vás nahlédnout do našich prožitků – při pohledu na přiložené obrázky jistě zavnímáte, jak hluboce hudba působila.

Těšíme se na další podobné setkání.