Zatoužili jste se někdy podívat do opravdového trezoru? Nám se to povedlo! Právě v původním trezoru Živnostenské banky, dnes České národní banky, se nachází expozice Lidé a peníze. Spolu s touhle expozicí jsme si prohlédli také tu druhou, Za měnou, a pronikli jsme do historie naší měny a centrálního bankovnictví. Zjistili jsme, čím platili naši předkové, a vyzkoušeli si, jak těžké je zlato. Také dokážeme odhalit padělané peníze a rozeznat bankovky a mince i poslepu… To vše díky kombinované prohlídce obou expozic pražského Návštěvnického centra ČNB. Nakoukněte tam s námi…
Mrknout můžete také do své peněženky a o některých zajímavostech se sami přesvědčit. Leccos vás možná překvapí.
Když na peníze nevidíte…
Všimli jste si někdy, že jsou mince na své hraně různě tvarované? Právě to (spolu s velikostí a váhou mince) pomáhá zrakově postiženým rozlišit, jestli v ruce mají dvoukorunu nebo pětikorunu. Na obvodu mincí se totiž střídají 3 typy reliéfu – vroubkovaný, s ploškami a hladký.
I na bankovkách je prvek, díky kterému po hmatu poznáte, jakou bankovku držíte – vystouplé svislé nebo vodorovné čárky v jednom z rohů bankovky, jejich poloha a počet určuje, o jakou hodnotu bankovky jde.
Co chrání bankovky před paděláním?
Chcete si ověřit, že v peněžence nemáte padělané peníze? Zaměřte se na ochranné prvky. Řadu z nich na bankovce totiž uvidíte pouhým okem (vodoznak, částečně barevná vlákna, soutisková značka, proměnlivá barva, okénkový proužek, skrytý obrazec, iridiscentní pruh), jindy vám může pomoct lupa (mikrotexty) a na některé potřebujete třeba UV světlo (většina barevných vláken se zobrazí až pod UV lampou). U bankovek je ale nejtěžší napodobit ceninový papír, ze kterého se dělají. A to díky jeho specifickým a unikátním vlastnostem – je pružnější a pevnější, odolnější vůči natržení…
Dokázali byste si tipnout, která mince a která bankovka se nejčastěji padělá? Jestli jste odhadovali, že ty nejhodnotnější, tak jste se spletli – padesátikoruna je složená ze dvou kovů, proto je její padělání obtížnější, a pětitisícovek je v oběhu zas velmi málo…
(Správná odpověď je dvacetikoruna a dvoutisícovka).
Bankovky s příběhem
Asi byste si vybavili, jaké historické osobnosti jsou vyobrazené na našich současných bankovkách. Ale co takhle jiné, menší motivy, uměli byste si je spojit s tou pravou bankovkou? Každá bankovka totiž skrz zajímavé detaily dokreslují příběh života a díla „té svojí“ osobnosti. Na které bankovce najdete…
- …lípu, náš národní strom?
- …pražský groš?
- …spojené ruce dítěte a dospělého, které symbolizují ochranu a péči a přeneseně také pedagogickou či výchovnou činnost?
- …nebo rozvitý květ růže, který může přeneseně symbolizovat pomíjivost, křehkost, ale i lásku a péči?
(Správné odpovědi: 1000 Kč, 100 Kč, 200 Kč a 500 Kč)
Je toho ještě spoustu zajímavého, co jsme při prohlídce expozic slyšeli a viděli, ale to už prozrazovat nebudeme. Třeba jsme vás navnadili k vlastní návštěvě České národní banky a jejího návštěvnického centra s neobyčejnými expozicemi, které poutavě představují svět peněz. Rozhodně vám to můžeme doporučit, stojí to za to.