Z Malesic přes bývalé plzeňské letiště

Ve čtvrtek 21. 10. 2021 jsme se společně s klienty Akademie třetího věku, kurzu Příběhy plzeňských míst, vydali na komentovanou procházku z Malesic do Křimic. Počasí nám moc nepřálo, foukal silný vítr, ale ani to nás neodradilo. S lektorem Janem Hajšmanem jsme nejprve navštívili obec Malesice, která se pyšní např. kostelem sv. Jiří či kaplí Panny Marie. Na okraji vesnice se nachází také barokní areál malesického zámku. Za zmínku stojí i sousoší svatého Jana Nepomuckého, které je dominantou obce.

Příjemnou procházkou jsme se vydali směrem na Křimice, po překročení řeky Mže jsme došli na okraj Malesic na pole, kde v minulosti bylo dostihové závodiště a dokonce i letiště. Nevěříte? Je tomu opravdu tak. Dostihy se zde konaly v roce 1910, včetně velké steeple-chase na 4000 m. V tom samém roce bylo na tomto místě letiště, kde proběhl veřejný vzlet.

Podél řeky Mže, kam se vrátili dle cedulí lemujících její břeh bobři, jsme došli až do Křimic, pod obvodové zdi křimického zámku. Tento zámek je v majetku rodiny Lobkowiczů, zámecký park je volně přístupný veřejnosti a pravidelně se v něm konají Zámecké slavnosti.

I přes nepřízeň počasí jsme si vycházku moc užili, děkujeme panu Hajšmanovi za poutavý výklad a těšíme se na další setkání.